sylpheed 2.2.0 - en to ro translation catalogue (1392 entries)

en: 	Setting summary from message data...
ro: 	Setare sumar din datele din mesaj...

en:   --attach file1 [file2]...
                             open composition window with specified files
                             attached
ro:   --attach file1 [file2]...
                             deschide fereastra de compoziţie cu fişierele specificate
                             ataşate

en:   --compose [address]    open composition window
ro:   --compose [address]    deschide fereastra de compoziţie

en:   --configdir dirname    specify directory which stores configuration files
ro:   --configdir dirname    specifică directorul care conţine fişierele de configurare

en:   --debug                debug mode
ro:   --debug                mod debug

en:   --exit                 exit Sylpheed
ro:   --exit                 ieşire Sylpheed

en:   --help                 display this help and exit
ro:   --help                 afişează acest ajutor şi ieşi

en:   --receive              receive new messages
ro:   --receive              recepţionează mesaje noi

en:   --receive-all          receive new messages of all accounts
ro:   --receive-all          recepţionează mesaje noi pentru toate conturile

en:   --send                 send all queued messages
ro:   --send                 trimite toate mesajele din coada de aşteptare

en:   --status [folder]...   show the total number of messages
ro:   --status [folder]...   arată numărul total de mesaje

en:   --status-full [folder]...
                             show the status of each folder
ro:   --status-full [folder]...
                             arată starea fiecărui folder

en:   --version              output version information and exit
ro:   --version              afişează versiunea şi ieşi

en:   Issuer: %s
ro:   Eliberat de: %s

en:   Subject: %s
ro:   Subiect: %s

en:  Check File
ro:  Verifică fişier

en:  Check Server
ro:  Testare server

en:  Delete
ro:  Şterge

en:  Description of symbols
ro:  Descrierea simbolurilor

en:  Edit...
ro:  Editare...

en:  Replace
ro:  Înlocuieşte

en:  Revert to default
ro:  Revino la predefinit

en:  Search
ro:  Căutare

en:  Select...
ro:  Selectare...

en:  Send
ro:  Trimite

en:  Set display item of summary...
ro:  Stabilire elemente afişate pentru sumar...

en:  Set key bindings...
ro:  Stabilire legături chei...

en:  Substitute
ro:  Substituire

en:  Symbols
ro:  Simboluri

en:  Syntax help
ro:  Ajutor sintaxă

en:  _Set as default account
ro:  _Stabileşte ca şi cont implicit

en:  item(s) selected
ro:  elemente selectate

en: %d deleted
ro: %d şters(e)

en: %d message(s) have been filtered.
ro: %d messaj(e) au fost filtrate.

en: %d messages found.
ro: %d mesaje găsite.

en: %d new, %d unread, %d total
ro: %d nou(i), %d necitit(e), %d în total

en: %d new, %d unread, %d total (%s)
ro: %d noi, %d necitite, %d în total (%s)

en: %d newsgroups received (%s read)
ro: %d newsgroup-uri recepţionate (%s citite)

en: %s - Compose%s
ro: %s - Compune%s

en: %s - Edit search condition
ro: %s - Editează condiţia de căutare

en: %s - Source
ro: %s - Sursă

en: %s%d copied
ro: %s%d copiat(e)

en: %s%d moved
ro: %s%d mutat(e)

en: %s%s%s from "%s"
ro: %s%s%s de la "%s"

en: %s: Retrieving new messages
ro: %s: Recepţionare mesaje noi

en: %s: file not exist
ro: %s: fişier inexistent

en: %sPlease enter the passphrase for:
    
      %.*s  
    (%.*s)
ro: %sVă rog să introduceţi fraza secretă penttru:
    
      %.*s  
    (%.*s)

en: (Default browser)
ro: (Browser implicit)

en: (Default print command)
ro: (Comandă de imprimare predefinită)

en: (New)
ro: (Nou)

en: (No Date)
ro: (Fără Dată)

en: (No From)
ro: (Fără expeditor)

en: (No Subject)
ro: (Fără subiect)

en: (Select preset)
ro: (Selectează preset)

en: (Untitled)
ro: (neintitulat)

en: (sending file...)
ro: (trimitere fişier...)

en: /Add sender to address boo_k...
ro: /Adaugă expeditorul în _agendă...

en: /Color la_bel
ro: /Culoare etic_hetă

en: /Create _new folder...
ro: /Crează folder _nou...

en: /Create f_ilter rule
ro: /Creare regulă de f_iltrare

en: /Create f_ilter rule/_Automatically
ro: /Creare regulă de filtrare/_Automat

en: /Create f_ilter rule/by _From
ro: /Creare regulă de filtrare/după câmpul _De la

en: /Create f_ilter rule/by _Subject
ro: /Creare regulă de filtrare/după câmpul _Subiect

en: /Create f_ilter rule/by _To
ro: /Creare regulă de filtrare/după câmpul _Către

en: /Down_load
ro: /Desc_arcă

en: /Ed_it search condition...
ro: /Ed_itează condiţia de căutare...

en: /Empty _trash
ro: /Goleş_te gunoiul

en: /For_ward as attachment
ro: /Înaintează mesajul ca a_taşament

en: /M_ove...
ro: /M_ută...

en: /New _Address
ro: /_Adresă nouă

en: /New _Folder
ro: /_Folder nou

en: /New _Group
ro: /_Grup nou

en: /Open _with...
ro: /Deschide _cu...

en: /R_ebuild folder tree
ro: /R_econstruieşte arbore folder

en: /Re-_edit
ro: /Re_editează

en: /Redirec_t
ro: /Re_direcţionează mesajul

en: /Repl_y to
ro: /Răspunde _la

en: /Repl_y to/_all
ro: /Răspunde _la/_toţi

en: /Repl_y to/_sender
ro: /Răspunde _la/_expeditor

en: /Repl_y to/mailing _list
ro: /Răspunde _la/_lista de discuţii

en: /Reply to _all
ro: /Răspunde la _toţi

en: /Reply to _sender
ro: /Răspunde _expeditorului

en: /Reply to mailing _list
ro: /Răspunde _listei de discuţii

en: /Save _all...
ro: /Salvează _tot...

en: /Su_bscribe to newsgroup...
ro: /Su_bscrie la newsgroup...

en: /_Add...
ro: /_Adăugă...

en: /_Address
ro: /_Adresă

en: /_Address/---
ro: /_Adresă/---

en: /_Address/New _Address
ro: /_Adresă/_Adresă nouă

en: /_Address/New _Folder
ro: /_Adresă/_Folder nou

en: /_Address/New _Group
ro: /_Adresă/_Grup nou

en: /_Address/_Delete
ro: /_Adresă/Ş_terge

en: /_Address/_Edit
ro: /_Adresă/_Editează

en: /_Check for new messages
ro: /Verifi_că pentru mesaje noi

en: /_Check signature
ro: /Verifi_că semnătură

en: /_Configuration
ro: /_Configuraţie

en: /_Configuration/---
ro: /_Configuraţie/---

en: /_Configuration/C_hange current account
ro: /_Configuraţie/_Selectare cont curent

en: /_Configuration/Create _new account...
ro: /_Configuraţie/Crează cont _nou...

en: /_Configuration/_Actions...
ro: /_Configuraţie/_Acţiuni...

en: /_Configuration/_Common preferences...
ro: /_Configuraţie/Preferinţe _comune...

en: /_Configuration/_Edit accounts...
ro: /_Configuraţie/_Editare conturi...

en: /_Configuration/_Filter setting...
ro: /_Configuraţie/Setări _filtre...

en: /_Configuration/_Preferences for current account...
ro: /_Configuraţie/_Preferinţe pentru contul curent...

en: /_Configuration/_Template...
ro: /_Configuraţie/Şa_blon...

en: /_Copy...
ro: /_Copiază...

en: /_Delete
ro: /Şter_ge

en: /_Delete folder
ro: /Şterge fol_der

en: /_Display as text
ro: /Afişează ca te_xt

en: /_Edit
ro: /_Editare

en: /_Edit/---
ro: /_Editare/---

en: /_Edit/Aut_o wrapping
ro: /_Editare/Desparte liniile aut_omat

en: /_Edit/Cu_t
ro: /_Editare/_Taie

en: /_Edit/Paste as _quotation
ro: /_Editare/_Lipeşte ca citare

en: /_Edit/Select _all
ro: /_Editare/Selecte_ază tot

en: /_Edit/Select _thread
ro: /_Editare/Selectează fir de _discuţie

en: /_Edit/Wrap all long _lines
ro: /_Editare/Desparte _liniile lungi

en: /_Edit/_Copy
ro: /_Editare/_Copiază

en: /_Edit/_Find in current message...
ro: /_Editare/_Caută în mesajul curent...

en: /_Edit/_Paste
ro: /_Editare/Li_peşte

en: /_Edit/_Redo
ro: /_Editare/_Refă

en: /_Edit/_Search messages...
ro: /_Editare/Căută în me_saje...

en: /_Edit/_Undo
ro: /_Editare/An_ulează

en: /_Edit/_Wrap current paragraph
ro: /_Editare/_Desparte paragraful curent

en: /_File
ro: /_Fişier

en: /_File/---
ro: /_Fişier/---

en: /_File/A_ppend signature
ro: /_Fişier/Adaugă sem_nătură

en: /_File/E_xit
ro: /_Fişier/Ieşi_re

en: /_File/Empty all _trash
ro: /_Fişier/_Goleşte tot gunoiul

en: /_File/Insert si_gnature
ro: /_Fişier/Inserează sem_nătură

en: /_File/New _Book
ro: /_Fişier/A_gendă nouă

en: /_File/New _JPilot
ro: /_Fişier/_JPilot nou

en: /_File/New _Server
ro: /_Fişier/Server _LDAP nou

en: /_File/New _vCard
ro: /_Fişier/_vCard nou

en: /_File/Save and _keep editing
ro: /_Fişier/Salvează şi _continuă editarea

en: /_File/Save to _draft folder
ro: /_Fişier/Salvează în folderul _ciorne

en: /_File/Send _later
ro: /_Folder/Tr_imitere mai târziu

en: /_File/_Attach file
ro: /_Fişier/_Ataşează fişier

en: /_File/_Close
ro: /_Fişier/Î_nchide

en: /_File/_Delete
ro: /_Fişier/Ş_terge

en: /_File/_Edit
ro: /_Fişier/_Editează

en: /_File/_Export to mbox file...
ro: /_Fişier/_Exportă fişier mbox...

en: /_File/_Folder
ro: /_Fişier/_Folder

en: /_File/_Folder/Create _new folder...
ro: /_Fişier/_Folder/Crează folder _nou...

en: /_File/_Folder/_Delete folder
ro: /_Fişier/_Folder/Şter_ge folder

en: /_File/_Folder/_Move folder...
ro: /_Fişier/_Folder/_Mută folder...

en: /_File/_Folder/_Rename folder...
ro: /_Fişier/_Folder/_Redenumeşte folder...

en: /_File/_Import mbox file...
ro: /_Fişier/_Importă fişier mbox...

en: /_File/_Insert file
ro: /_Fişier/_Inserează fişier

en: /_File/_Mailbox
ro: /_Fişier/_Căsuţă poştală

en: /_File/_Mailbox/---
ro: /_Fişier/_Căsuţă poştală/---

en: /_File/_Mailbox/Add _mailbox...
ro: /_Fişier/_Căsuţă poştală/_Adaugă căsuţă poştală...

en: /_File/_Mailbox/Check for new messages in _all mailboxes
ro: /_Fişier/_Căsuţă poştală/Verifică pentru mesaje noi în to_ate căsuţele poştale

en: /_File/_Mailbox/R_ebuild folder tree
ro: /_Fişier/_Căsuţă poştală/R_econstrucţie arbore folder

en: /_File/_Mailbox/_Check for new messages
ro: /_Fişier/_Căsuţă poştală/Verifi_că pentru mesaje noi

en: /_File/_Mailbox/_Remove mailbox
ro: /_Fişier/_Căsuţă poştală/Şte_rge căsuţă poştală

en: /_File/_Print...
ro: /_Fişier/Im_primă...

en: /_File/_Save
ro: /_Fişier/_Salvează

en: /_File/_Save as...
ro: /_Fişier/_Salvrază ca...

en: /_File/_Send
ro: /_Fişier/_Trimite

en: /_File/_Work offline
ro: /_Fişier/_Lucrează deconectat

en: /_Forward
ro: /Înaintează mesa_jul

en: /_Help
ro: /_Ajutor

en: /_Help/---
ro: /_Ajutor/---

en: /_Help/_About
ro: /_Ajutor/_Despre

en: /_Help/_Command line options
ro: /_Ajutor/Opţiuni linie de _comandă

en: /_Help/_FAQ
ro: /_Ajutor/_FAQ

en: /_Help/_FAQ/_English
ro: /_Ajutor/_FAQ/_Engleză

en: /_Help/_FAQ/_French
ro: /_Ajutor/_FAQ/_Franceză

en: /_Help/_FAQ/_German
ro: /_Ajutor/_FAQ/_Germană

en: /_Help/_FAQ/_Italian
ro: /_Ajutor/_FAQ/_Italiană

en: /_Help/_FAQ/_Spanish
ro: /_Ajutor/_FAQ/_Spaniolă

en: /_Help/_Manual
ro: /_Ajutor/_Manual

en: /_Help/_Manual/_English
ro: /_Ajutor/_Manual/_Engleză

en: /_Help/_Manual/_Japanese
ro: /_Ajutor/_Manual/_Japoneză

en: /_Mark
ro: /_Marcare

en: /_Mark/---
ro: /_Marcare/---

en: /_Mark/Mark _thread as read
ro: /_Marcare/Marchează firul de discuţie ca fiind ci_tit

en: /_Mark/Mark all _read
ro: /_Marcare/Ma_rchează totul ca fiind citit

en: /_Mark/Mark as rea_d
ro: /_Marcare/Marchează ca _citit

en: /_Mark/Mark as unr_ead
ro: /_Marcare/Marchează ca _necitit

en: /_Mark/_Mark
ro: /_Marcare/_Marchează

en: /_Mark/_Unmark
ro: /_Marcare/_Demarchează

en: /_Message
ro: /_Mesaj

en: /_Message/---
ro: /_Mesaj/---

en: /_Message/Compose _new message
ro: /_Mesaj/Compune mesaj _nou

en: /_Message/For_ward as attachment
ro: /_Mesaj/Înaintează ca _ataşament

en: /_Message/M_ove...
ro: /_Mesaj/Mu_tă...

en: /_Message/Re-_edit
ro: /_Mesaj/Re_editează

en: /_Message/Recei_ve
ro: /_Mesaj/_Primire

en: /_Message/Recei_ve/---
ro: /_Mesaj/_Primire/---

en: /_Message/Recei_ve/Cancel receivin_g
ro: /_Mesaj/_Primire/A_nulează primirea

en: /_Message/Recei_ve/Get from _all accounts
ro: /_Mesaj/_Primire/Verifică pentru _toate conturile

en: /_Message/Recei_ve/Get from _current account
ro: /_Mesaj/_Primire/Verifică pentru contul _curent

en: /_Message/Redirec_t
ro: /_Mesaj/Redirecţionea_ză

en: /_Message/Repl_y to
ro: /_Mesaj/Răsp_uns

en: /_Message/Repl_y to/_all
ro: /_Mesaj/Răsp_uns/Răspunde la _toţi

en: /_Message/Repl_y to/_sender
ro: /_Mesaj/Răsp_uns/Răspunde _expeditorului

en: /_Message/Repl_y to/mailing _list
ro: /_Mesaj/Răsp_uns/Răspunde _listei de discuţii

en: /_Message/Set as _junk mail
ro: /_Mesaj/Setează ca s_pam

en: /_Message/Set as not j_unk mail
ro: /_Mesaj/Setează ca n_on-spam

en: /_Message/_Copy...
ro: /_Mesaj/_Copiază...

en: /_Message/_Delete
ro: /_Mesaj/Şter_ge

en: /_Message/_Forward
ro: /_Mesaj/Îna_intează

en: /_Message/_Mark
ro: /_Mesaj/_Marcare

en: /_Message/_Mark/---
ro: /_Mesaj/_Marcare/---

en: /_Message/_Mark/Mark _thread as read
ro: /_Mesaj/_Marcare/Marchează firul de discuţie ca fiind ci_tit

en: /_Message/_Mark/Mark all _read
ro: /_Mesaj/_Marcare/Ma_rchează totul ca fiind citit

en: /_Message/_Mark/Mark as rea_d
ro: /_Mesaj/_Marcare/Marchează ca _citit

en: /_Message/_Mark/Mark as unr_ead
ro: /_Mesaj/_Marcare/Marchează ca _necitit

en: /_Message/_Mark/_Mark
ro: /_Mesaj/_Marcare/_Marchează

en: /_Message/_Mark/_Unmark
ro: /_Mesaj/_Marcare/_Demarchează

en: /_Message/_Reply
ro: /_Mesaj/_Răspunde

en: /_Message/_Send queued messages
ro: /_Mesaj/Trimite me_sajele de la coadă

en: /_Move folder...
ro: /_Mută folder...

en: /_Open
ro: /_Deschide

en: /_Print...
ro: /Im_primă...

en: /_Properties...
ro: /_Proprietăţi...

en: /_Remove
ro: /Şte_rge

en: /_Remove newsgroup
ro: /Şte_rge newsgroup

en: /_Rename folder...
ro: /_Redenumeşte folder...

en: /_Reply
ro: /_Răspunde

en: /_Save as...
ro: /_Salvează ca...

en: /_Search messages...
ro: /Caută me_saje...

en: /_Tools
ro: /_Unelte

en: /_Tools/---
ro: /_Unelte/---

en: /_Tools/Actio_ns
ro: /_Unelte/Acţiu_ni

en: /_Tools/Add sender to address boo_k
ro: /_Unelte/Adaugă expeditorul în _agendă

en: /_Tools/Add sender to address boo_k...
ro: /_Unelte/Adaugă expeditorul în _agendă...

en: /_Tools/Delete du_plicated messages
ro: /_Unelte/Şterge mesaje du_plicate

en: /_Tools/E_xecute
ro: /_Unelte/E_xecută

en: /_Tools/Edit with e_xternal editor
ro: /_Unelte/Editează cu editor e_xtern

en: /_Tools/Filter _junk mails in folder
ro: /_Unelte/Filtrează spamul în f_older

en: /_Tools/Filter _selected messages
ro: /_Unelte/Filtrează mesajele _selectate

en: /_Tools/Filter junk _mails in selected messages
ro: /_Unelte/Filtrează spamul în _mesajele selectate

en: /_Tools/Import _LDIF file
ro: /_Unelte/Importă fişier _LDIF

en: /_Tools/PGP Si_gn
ro: /_Unelte/Semnează P_GP

en: /_Tools/PGP _Encrypt
ro: /_Unelte/Cr_iptează PGP

en: /_Tools/_Address book
ro: /_Unelte/_Agendă

en: /_Tools/_Check spell
ro: /_Unelte/Verifi_că ortografia

en: /_Tools/_Create filter rule
ro: /_Unelte/_Crează regulă de filtrare

en: /_Tools/_Create filter rule/_Automatically
ro: /_Unelte/_Crează regulă de filtrare/_Automat

en: /_Tools/_Create filter rule/by _From
ro: /_Unelte/_Crează regulă de filtrare/pe baza câmpului _De la

en: /_Tools/_Create filter rule/by _Subject
ro: /_Unelte/_Crează regulă de filtrare/pe baza câmpului _Subiect

en: /_Tools/_Create filter rule/by _To
ro: /_Unelte/_Crează regulă de filtrare/pe baza câmpului _Către

en: /_Tools/_Filter all messages in folder
ro: /_Unelte/_Filtrează toate mesajele în folder

en: /_Tools/_Log window
ro: /_Unelte/Fereastră _log

en: /_Tools/_Set spell language
ro: /_Unelte/_Selectează limba ortografiei

en: /_Tools/_Template
ro: /_Unelte/_Şablon

en: /_Update summary
ro: /Sumar act_ualizare

en: /_View
ro: /_Vizualizare

en: /_View/---
ro: /_Vizualizare/---

en: /_View/All _header
ro: /_Vizualizare/Tot _header-ul

en: /_View/Character _encoding
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere

en: /_View/Character _encoding/---
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/---

en: /_View/Character _encoding/7bit ascii (US-ASC_II)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/7bit ASCII (US-ASCII)

en: /_View/Character _encoding/Arabic (ISO-8859-_6)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Arabic (ISO-8859-_6)

en: /_View/Character _encoding/Arabic (Windows-1256)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Arabic (Windows-1256)

en: /_View/Character _encoding/Baltic (ISO-8859-_4)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Baltic (ISO-8859-4)

en: /_View/Character _encoding/Central European (ISO-8859-_2)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Central European (ISO-8859-2)

en: /_View/Character _encoding/Chinese (ISO-2022-_CN)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Chinese (ISO-2022-CN)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (ISO-8859-_5)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Cyrillic (ISO-8859-5)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (KOI8-U)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Cyrillic (KOI8-U)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (KOI8-_R)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Cyrillic (KOI8-R)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (Windows-1251)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Cyirillic (Windows-1251)

en: /_View/Character _encoding/Greek (ISO-8859-_7)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Greek (ISO-8859-7)

en: /_View/Character _encoding/Hebrew (ISO-8859-_8)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Hebrew (ISO-8859-8)

en: /_View/Character _encoding/Hebrew (Windows-1255)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Hebrew (Windows-1255)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (ISO-2022-JP-2)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Japanese (ISO-2022-JP-2)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (ISO-2022-_JP)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Japanese (ISO-2022-JP)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (_EUC-JP)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Japanese (EUC-JP)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (_Shift__JIS)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Japanese (Shift__JIS)

en: /_View/Character _encoding/Korean (EUC-_KR)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Korean (EUC-KR)

en: /_View/Character _encoding/Korean (ISO-2022-KR)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Korean (ISO-2022-KR)

en: /_View/Character _encoding/Simplified Chinese (GBK)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Simplified Chinses (GBK)

en: /_View/Character _encoding/Simplified Chinese (_GB2312)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Simplified Chinese (GB2312)

en: /_View/Character _encoding/Thai (TIS-620)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Thai (TIS-620)

en: /_View/Character _encoding/Thai (Windows-874)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Thai (Windows-874)

en: /_View/Character _encoding/Traditional Chinese (EUC-_TW)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Chinezesc Tradiţional (EUC-TW)

en: /_View/Character _encoding/Traditional Chinese (_Big5)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Traditional Chinese (Big5)

en: /_View/Character _encoding/Turkish (ISO-8859-_9)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Turkish (ISO-8859-9)

en: /_View/Character _encoding/Unicode (_UTF-8)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Unicode (UTF-8)

en: /_View/Character _encoding/Western European (ISO-8859-15)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Western European (ISO-8859-15)

en: /_View/Character _encoding/Western European (ISO-8859-_1)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Western European (ISO-8859-1)

en: /_View/Character _encoding/Western European (Windows-1252)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Western European (Windows-1252)

en: /_View/Character _encoding/_Auto detect
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Detectare _automată

en: /_View/Character _encoding/_Automatic
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/_Automat

en: /_View/Character _encoding/_Baltic (ISO-8859-13)
ro: /_Vizualizare/Codare caract_ere/Baltic (ISO-8859-13)

en: /_View/Co_llapse all threads
ro: /_Vizualizare/P_liază firul discuţiilor

en: /_View/E_xpand all threads
ro: /_Vizualizare/Des_făşoară firul discuţiilor

en: /_View/Mess_age source
ro: /_Vizualizare/Sursă mes_aj

en: /_View/Open in new _window
ro: /_Vizualizare/Des_chide în fereastră nouă

en: /_View/R_uler
ro: /_Vizualizare/Ri_glă

en: /_View/Separate _message view
ro: /_Vizualizare/Fereastră separată de vizualizare _mesaje

en: /_View/Separate f_older tree
ro: /_Vizualizare/Fereastră separată a arb_orelui folderelor

en: /_View/Set display _item...
ro: /_Vizualizare/Setează element de af_işat...

en: /_View/Show all _header
ro: /_Vizualizare/Arată tot _header-ul

en: /_View/Show or hi_de
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de

en: /_View/Show or hi_de/Status _bar
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de _stare

en: /_View/Show or hi_de/_Folder tree
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Arbore _folder

en: /_View/Show or hi_de/_Message view
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Vizualizare _mesaje

en: /_View/Show or hi_de/_Search bar
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de _căutare

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de unel_te

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/Icon _and text
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de unel_te/Iconuri şi te_xt

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_Icon
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de unel_te/_Iconuri

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_None
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de unel_te/_Nimic

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_Text
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de unel_te/_Text

en: /_View/Th_read view
ro: /_Vizualizare/Vizualizează ca fi_r de discuţii

en: /_View/_Attachment
ro: /_Vizualizare/_Ataşament

en: /_View/_Bcc
ro: /_Vizualizare/_Bcc

en: /_View/_Cc
ro: /_Vizualizare/_Cc

en: /_View/_Followup to
ro: /_Vizualizare/_Urmăreşte

en: /_View/_Go to
ro: /_Vizualizare/Du-_te la

en: /_View/_Go to/---
ro: /_Vizualizare/---

en: /_View/_Go to/N_ext unread message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/Mesajul necitit urmă_tor

en: /_View/_Go to/Ne_xt new message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/Mesajul nou _următor

en: /_View/_Go to/Next la_beled message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/Mesajul et_ichetat următor

en: /_View/_Go to/Next m_arked message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/Următorul mesaj marcat

en: /_View/_Go to/Other _folder...
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/Alt di_rector...

en: /_View/_Go to/P_rev unread message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/Mesajul necitit ante_rior

en: /_View/_Go to/Prev _labeled message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/Mesajul _etichetat precedent

en: /_View/_Go to/Prev _marked message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/M_esaj marcat anterior

en: /_View/_Go to/Prev ne_w message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/Mesajul n_ou anterior

en: /_View/_Go to/_Next message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/Mesajul _următor

en: /_View/_Go to/_Prev message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/Mesajul _precedent

en: /_View/_Reply to
ro: /_Vizualizare/_Răspunde la

en: /_View/_Sort
ro: /_Vizualizare/_Sortare

en: /_View/_Sort/---
ro: /_Vizualizare/---

en: /_View/_Sort/Ascending
ro: /_Vizualizare/_Sortare/Ascendent

en: /_View/_Sort/D_on't sort
ro: /_Vizualizare/_Sortare/Nes_ortat

en: /_View/_Sort/Descending
ro: /_Vizualizare/_Sortare/Descendent

en: /_View/_Sort/_Attract by subject
ro: /_Vizualizare/_Sortare/_Atracţie după subiect

en: /_View/_Sort/by _color label
ro: /_Vizualizare/_Sortare/după etichetă _culoare

en: /_View/_Sort/by _date
ro: /_Vizualizare/_Sortare/după _dată

en: /_View/_Sort/by _from
ro: /_Vizualizare/_Sortare/după e_xpeditor

en: /_View/_Sort/by _mark
ro: /_Vizualizare/_Sortare/după _marcaj

en: /_View/_Sort/by _number
ro: /_Vizualizare/_Sortare/după _număr

en: /_View/_Sort/by _recipient
ro: /_Vizualizare/_Sortare/după destinata_r

en: /_View/_Sort/by _subject
ro: /_Vizualizare/_Sortare/după _subiect

en: /_View/_Sort/by _unread
ro: /_Vizualizare/_Sortare/d_upă necitit

en: /_View/_Sort/by a_ttachment
ro: /_Vizualizare/_Sortare/după a_taşament

en: /_View/_Sort/by s_ize
ro: /_Vizualizare/_Sortare/după d_imensiune

en: /_View/_Sort/by t_hread date
ro: /_Vizualizare/_Sortare/după dată _fir de discuţie

en: /_View/_Source
ro: /_Vizualizare/_Sursă

en: /_View/_To
ro: /_Vizualizare/Că_tre

en: /_View/_Update summary
ro: /_Vizualizare/Sumar act_ualizare

en: 0 days: remove immediately
ro: 0 zile: şterge imediat

en: 7bit ascii (US-ASCII)
ro: 7bit ASCII (US-ASCII)

en: A Group Name must be supplied.
ro: Trebuie furnizat un nume de grup.

en: A Name and Value must be supplied.
ro: Trebuiesc furnizate un nume şi o valoare.

en: Abbreviate newsgroups longer than
ro: Abreviază newsgroup-urile mai lungi decît

en: Abort
ro: Abandonează

en: About
ro: Despre

en: Account
ro: Cont

en: Account for sending mail is not specified.
    Please select a mail account before sending.
ro: Contul pentru trimitere mail nu a fost specificat.
    Vă rugăm să selectaţi un cont înainte de a trimite.

en: Account name is not entered.
ro: Nu este introdus numele contului.

en: Account preferences
ro: Preferinţe cont

en: Account setting
ro: Setări cont

en: Account%d
ro: Cont%d

en: Action not exist.
ro: Nu există acţiune.

en: Action's hidden user argument
ro: Argumentul invizibil al acţiunii dat de utilizator

en: Action's input/output
ro: Intrarea şi rezultatul acţiunii

en: Action's user argument
ro: Argumentul acţiunii dat de utilizator

en: Actions configuration
ro: Configuraţie acţiuni

en: Add
ro: Adaugă

en: Add Address to Book
ro: Adăugare în agendă

en: Add Date header field
ro: Adaugă câmp Dată

en: Add New Addressbook
ro: Adăugă agendă nouă

en: Add New Group
ro: Adaugă grup nou

en: Add New JPilot Entry
ro: Adaugă înregistrare JPilot

en: Add New LDAP Server
ro: Adăugă server LDAP nou

en: Add New Person
ro: Adaugă persoană nouă

en: Add New vCard Entry
ro: Adaugă înregistrare vCard

en: Add address to destination when double-clicked
ro: Adaugă adresă la câmpul 'Către' atunci când se face dublu clic pe ea

en: Add key
ro: Adăugă cheie

en: Add mailbox
ro: Adaugă căsuţă poştală

en: Add to address _book...
ro: Adăugă în a_gendă...

en: Add user-defined header
ro: Adaugă câmpuri definite de utilizator

en: Additional e-Mail address item(s)
ro: Adrese e-mail adiţionale

en: Address
ro: Agendă

en: Address Book
ro: Agendă

en: Address Book :
ro: Agendă:

en: Address book
ro: Agendă

en: Address book name must be supplied.
ro: Trebuie furnizat numele agendei.

en: Addressbook Conversion
ro: Conversie agendă

en: Addressbook Conversion Error
ro: Eroare de conversie a agendei

en: Addressbook Error
ro: Eroare agendă

en: Addressbook conversion
ro: Conversie agendă

en: Addressbook conversion error
ro: Eroare de conversie a agendei

en: Addresses in Group
ro: Adrese în grup

en: Advanced
ro: Avansat

en: Age
ro: Vârstă

en: All
ro: Tot

en: All folders and messages under '%s' will be permanently deleted.
    Recovery will not be possible.
    
    Do you really want to delete?
ro: Toate folderele şi mesajele din '%s' vor fi şterse permanent.
    Recuperarea nu va fi posibilă.
    
    Chiar doriţi să ştergeţi ?

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Always open messages in summary when selected
ro: Deschide totdeauna mesajele în mod sumar când sunt selectate

en: An E-Mail address must be supplied.
ro: Trebuie furnizată o adresă e-mail.

en: Any header
ro: Orice header

en: Append signature
ro: Adaugă semnătură

en: Appending messages to %s (%d / %d)
ro: Adăugare mesaje la %s (%d / %d)

en: Apply filter rules to sent messages
ro: Aplică regulile de filtrare pentru mesaje trimise

en: Apply template
ro: Aplică şablon

en: Apply to subfolders
ro: Aplică la subdirectoare

en: Ask before emptying
ro: Cere confirmare de golire a containerelor

en: Attach
ro: Ataşează

en: Attach file
ro: Ataşează fişier

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: Attracting messages by subject...
ro: Apropiere mesaje după subiect...

en: Attribute
ro: Atribut

en: Attribute Name
ro: Nume atribut

en: Attributes
ro: Atribute

en: Auth failed
ro: Autorizarea a eşuat

en: Authenticate with POP3 before sending
ro: Autentifică cu POP3 înainte de a trimite

en: Authenticating
ro: Autentificare

en: Authenticating...
ro: Autentificare...

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Authentication failed.
ro: Autentificare eşuată.

en: Authentication failed:
    %s
ro: Autentificare eşuată:
    %s

en: Authentication method
ro: Metodă de autentificare

en: Auto-check new mail
ro: Verifică mail-ul automat

en: Auto-save to draft
ro: Salvează automat în ciorne

en: Automatic
ro: Automat

en: Automatic (Recommended)
ro: Automat (recomandat)

en: Automatically check signatures
ro: Verifică semnăturile automat

en: Automatically launch the external editor
ro: Lansează automat editorul extern

en: Automatically select account for replies
ro: Selectează automat contul pentru răspunsuri

en: Automatically set the following addresses
ro: Setare automată a adreselor următoare

en: Available Addresses
ro: Adrese disponibile

en: Available Search Base(s)
ro: Bază(e) de căutare disponibile

en: Available items
ro: Elemente disponibile

en: BAD signature
ro: Semnătură BAD

en: BAD signature from "%s"
ro: Semnătură BAD de la "%s"

en: Bad passphrase! Try again...
ro: Frază secretă incorectă ! Încearcă din nou...

en: Basic
ro: De bază

en: Basic Data
ro: Date de bază

en: Beginning of message reached; continue from end?
ro: S-a ajuns la începutul mesajului; continuaţi de la sfârşit ?

en: Bind DN
ro: DN-ul conexiunii

en: Bind Password
ro: Parola conexiunii

en: Blue
ro: Albastru

en: Brown
ro: Maro

en: Building threads...
ro: Construire fire de discuţie...

en: Can't connect to IMAP4 server: %s:%d
ro: Nu se poate efectua conexiunea la serverul IMAP4: %s:%d

en: Can't connect to NNTP server: %s:%d
ro: Nu se poate efectua conexiunea la serverul NNTP: %s:%d

en: Can't connect to POP3 server: %s:%d
ro: Încercarea de conectare la serverul POP3 a eşuat: %s:%d

en: Can't convert the character encoding of the message body from %s to %s.
    
    Send it as %s anyway?
ro: Nu se poate converti codarea caracterelor din corpul mesajului de la %s la %s.
    
    Îl trimiteţi oricum ca %s ?

en: Can't create '%s'
ro: Nu se poate crea '%s'

en: Can't create '%s' under INBOX
ro: Nu se poate crea '%s' în INBOX

en: Can't create the folder `%s'.
ro: Folderul '%s' nu a putut fi creat.

en: Can't establish IMAP4 session with: %s:%d
ro: Nu se poate stabili sesiunea IMAP4 cu: %s:%d

en: Can't execute command: %s
ro: Nu se poate executa comanda: %s

en: Can't get file size of %s
ro: Nu se poate obţine dimensiunea fişierului %s

en: Can't get part of multipart message
ro: Nu se poate obţine o parte a mesajului multiparte.

en: Can't get text part
ro: Nu se poate obţine partea de text

en: Can't get the part of multipart message.
ro: Nu se poate obţine o parte a mesajului multiparte.

en: Can't load the image.
ro: Imaginea nu a putut fi încărcată.

en: Can't move the folder `%s'.
ro: Nu se poate muta folderul '%s'

en: Can't open mark file.
ro: Nu se poate deschide fişierul de marcaj.

en: Can't queue the message.
ro: Nu se poate pune mesajul în coada de aşteptare.

en: Can't read %s.
ro: Nu se poate citi %s.

en: Can't remove the folder '%s'.
ro: Nu se poate şterge folderul '%s'.

en: Can't rename the folder '%s'.
ro: Nu se poate redenumi folderul '%s'

en: Can't retrieve newsgroup list.
ro: Nu se poate descărca lista de newsgroup-uri.

en: Can't save the attachments.
ro: Nu se pot salva ataşamentele.

en: Can't save the file `%s'.
ro: Nu se poate salva fişierul '%s'.

en: Can't save the message to outbox.
ro: Nu se poate salva mesajul în 'Trimise'.

en: Can't save the part of multipart message.
ro: Salvarea părţii selectate din mesajul multipart este imposibilă.

en: Can't start TLS session.
ro: Nu se poate lansa sesiunea TLS.

en: Can't write file.
ro: Nu se poate scrie fişierul.

en: Can't write to file.
ro: Nu se poate scrie în fişier.

en: Cancelled
ro: Anulat

en: Cannot find user ID for this key.
ro: ID-ul utilizatorului pentru această cheie nu poate fi găsit.

en: Case sensitive
ro: Distincţie minuscule/majuscule

en: Changing window separation type from %d to %d
ro: Schimbare tip separator fereastră din %d în %d

en: Check new mail on startup
ro: Verifică mail-ul la pornirea programului

en: Checking for new messages in all folders...
ro: Verifică pentru mesaje noi în toate folderele...

en: Checking signature
ro: Verificare semnătură

en: Classifying command
ro: Clasificare comandă

en: Clear
ro: Şterge

en: Clear all message caches on exit
ro: Şterge la ieşire toate mesajele din cache

en: Close _without saving
ro: Închide _fără salvare

en: Close receive dialog when finished
ro: Închide dialogul de primire la terminarea operaţiei.

en: Code conversion error
ro: Eroare conversie cod

en: Collecting info for `%s' ... %c
ro: Colectare informaţii pentru '%s' ... %c

en: Colon ':' is not allowed in the menu name.
ro: În numele meniului nu sunt permise două puncte ':'.

en: Colors
ro: Culori

en: Command
ro: Commandă

en: Command could not be started. Pipe creation failed.
    %s
ro: Comanda nu a putut fi pornită. Crearea 'pipe' a eşuat.
    %s

en: Command is not specified.
ro: Comanda nu este specificată.

en: Command line not set.
ro: Nu este stabilită linia de comandă.

en: Command line options
ro: Opţiuni line de comandă

en: Command line:
ro: Linie de commandă:

en: Command output
ro: Rezultat commandă

en: Common Preferences
ro: Preferinţe comune

en: Common address
ro: Adresse comună:

en: Common preferences
ro: Preferinţe comune

en: Compose
ro: Compune

en: Compose _new message
ro: Compune mesaj _nou

en: Compose new message
ro: Compune mesaj nou

en: Composing message exists. Really quit?
ro: Există cel puţin un mesaj în curs de compunere.
    Sigur doriţi sa ieşiţi ?

en: Condition not exist.
ro: Nu există condiţie.

en: Configuration is saved.
ro: Configuraţia a fost salvată.

en: Confirm on exit
ro: Cere confirmare de închidere a programului

en: Connected successfully to server
ro: Conectare reuşită la server

en: Connecting
ro: Conectare

en: Connecting to POP3 server: %s...
ro: Conectare la serverul POP3: %s ...

en: Connecting to SMTP server: %s ...
ro: Conectare la serverul SMTP: %s ...

en: Connection closed by the remote host.
ro: Conexiune închisă de serverul de la distanţă.

en: Connection failed
ro: Conexiunea a eşuat

en: Connection failed.
ro: Conexiunea a eşuat

en: Copy this _link
ro: Copiază această _legătură

en: Copy this add_ress
ro: Copiază această ad_resă

en: Copy to
ro: Copiază în

en: Copying message %s%c%d to %s ...
ro: Copiere mesaj %s%c%d în %s ...

en: Copying messages %s to %s ...
ro: Copiere mesaje %s la %s ...

en: Could not connect to server
ro: Conectarea la server nu a putut fi realizată

en: Could not convert address book
    and could not create new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită
    şi fişierele noi de agendă nu au putut fi create.

en: Could not convert address book and could not create new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită şi fişierele noi de agendă nu au putut fi create.

en: Could not convert address book,
    but created empty new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită, dar
    au fost create fişierele noi de agendă goală.

en: Could not convert address book,
    could not create new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită, iar
    fişierele noi de agendă nu au putut fi create.

en: Could not convert address book, but created empty new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită, dar au fost create fişierele noi de agendă goală.

en: Could not convert address book, could not create new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită, iar fişierele noi de agendă nu au putut fi create.

en: Could not find any key associated with currently selected key id `%s'.
ro: Nici o cheie nu a putut fi asociată cu id-ul cheii selectate '%s'.

en: Could not fork to execute the following command:
    %s
    %s
ro: Nu a putut fi creat un proces nou pentru execuţia următoarei comenzi:
    %s
    %s

en: Could not get message file %d
ro: Nu s-a putut obţine fişierul mesajului %d.

en: Could not get message part.
ro: Nu s-a putut obţine partea de mesaj.

en: Could not read Search Base(s) from server - please set manually
ro: Baza de căutare de pe server nu a putut fi citită - vă rugăm să setaţi manual

en: Could not read address index
ro: Fişierul index al agendei nu a putut fi citit

en: Could not read file.
ro: Fişierul nu a putut fi citit.

en: Creating MIME view...
ro: Creare vedere MIME...

en: Creating account edit window...
ro: Creare fereastră editare cont...

en: Creating account preferences window...
ro: Creare fereastră de preferinţe cont...

en: Creating alert panel dialog...
ro: Creare dialog de alertă...

en: Creating common preferences window...
ro: Creare fereastră de preferinţe comune...

en: Creating compose window...
ro: Creare fereastra de compunere...

en: Creating display header setting window...
ro: Creare fereastră setare afişare header...

en: Creating folder view...
ro: Creare vizualizare folder...

en: Creating header view...
ro: Creare vedere header...

en: Creating image view...
ro: Creare vedere imagine...

en: Creating main window...
ro: Creare fereastră principală...

en: Creating message view...
ro: Creare vedere mesaj...

en: Creating progress dialog...
ro: Creare dialog de progres...

en: Creating source window...
ro: Creare fereastră sursă...

en: Creating summary column setting window...
ro: Creare fereastră stabilire coloană sumar...

en: Creating summary view...
ro: Creare vizualizare sumară...

en: Creating text view...
ro: Creare vizualizare text...

en: Creation of the mailbox failed.
    Maybe some files already exist, or you don't have the permission to write there.
ro: Crearea căsuţei poştale a eşuat.
    Poate că anumite fişiere există deja, sau acolo nu aveţi permisiuni de scriere.

en: Custom header setting
ro: Setare header particularizat

en: Custom headers
ro: Header-e particularizate

en: Date
ro: Dată

en: Date
    From
    Full Name of Sender
    First Name of Sender
    Initial of Sender
    Subject
    To
    Cc
    Newsgroups
    Message-ID
ro: Dată
    De la
    Numele complet al expeditorului
    Prenumele expeditorului
    Iniţiala expeditorului
    Subiect
    Către
    Cc
    Newsgroup-uri
    ID-mesaj

en: Date format
ro: Format dată

en: Default
ro: Implicit

en: Default character encoding
ro: Codare caractere în mod implicit

en: Default inbox
ro: Inbox-ul implicit

en: Default language:
ro: Limbă implicită:

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete IMAP4 account
ro: Şterge cont IMAP4

en: Delete [...] or (...) at the beginning of subject on reply
ro: Şterge [...] sau (...) la începutul subiectului când se răspunde

en: Delete account
ro: Şterge cont

en: Delete action
ro: Şterge acţiune

en: Delete address(es)
ro: Şterge adresa (adresele)

en: Delete all messages in the trash folder?
ro: Ştergeţi toate mesajele din containerul de gunoi ?

en: Delete all messages in trash folders?
ro: Ştergeţi toate mesajele din containerele de gunoi ?

en: Delete folder
ro: Ştergere folder

en: Delete from server
ro: Şterge de pe server

en: Delete header
ro: Şterge header

en: Delete junk mails from server on receiving
ro: Şterge spamul de pe server la primire

en: Delete message(s)
ro: Ştergere mesaj(e)

en: Delete news account
ro: Şterge cont de ştiri

en: Delete newsgroup
ro: Şterge newsgroup

en: Delete rule
ro: Şterge regulă

en: Delete search folder
ro: Şterge folderul pentru căutare

en: Delete template
ro: Şterge şablon

en: Delete the message
ro: Şterge mesajul

en: Delete the search folder '%s' ?
    The real messages are not deleted.
ro: Ştergeţi folderul de căutare '%s' ?
    Mesajele reale NU sunt şterse de pe disc.

en: Deleting duplicated messages...
ro: Ştergere mesaje duplicate...

en: Deleting message %d
ro: Ştergere mesaje %d

en: Description
ro: Descriere

en: Description of symbols
ro: Descrierea simbolurilor

en: Destination dir:
ro: Director destinaţie:

en: Destination folder is not specified.
ro: Folderul destinaţie nu a fost specificat.

en: Destination for copy is same as current folder.
ro: Destinaţia pentru copiere este aceeaşi cu folderul curent.

en: Destination is same as current folder.
ro: Destinaţia este aceeaşi cu folderul curent.

en: Details
ro: Detalii

en: Directory name
    '%s' is not a valid UTF-8 string.
    Maybe the locale encoding is used for filename.
    If that is the case, you must set the following environmental variable
    (see README for detail):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale
ro: Numele directorului
    '%s' nu este un şir valid UTF-8.
    Este posibil ca numele să utilizeze codarea locale.
    Dacă acesta este cazul, va trebui să setaţi următoarea variabilă de mediu
    (vezi README pentru detalii):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale

en: Display
ro: Afişare

en: Display Name
ro: Nume afişat

en: Display cursor in message view
ro: Afişează cursor în vizualizarea mesajului

en: Display header pane above message view
ro: Afişează panou header deasupra vizualizării mesajului

en: Display header setting
ro: Afişare setări header

en: Display images as inline
ro: Afişează imaginile intercalat

en: Display message number columns in the folder view
ro: Afişează coloanele cu numerele de mesaje

en: Display multi-byte alphabet and numeric as
    ASCII character (Japanese only)
ro: Afişează alafbetul şi numerele de tip octet multiplu
    ca şi caractere ASCII (numai japoneză)

en: Display recipient on `From' column if sender is yourself
ro: Afişează destinatarul în coloana 'Expeditor', dacă expeditorul sunteţi dumneavoastră

en: Display short headers on message view
ro: Afişează header-e scurte în fereastra de vizualizare a mesajelor

en: Display tray icon
ro: Afişează tray icon

en: Display unread number next to folder name
ro: Afişează numărul de mesaje necitite lângă numele folderului

en: Display warning on startup if GnuPG doesn't work
ro: Afişează avertizare la pornire dacă GnuPG nu funcţionează

en: Displayed Headers
ro: Header-e afişate

en: Displayed items
ro: Elemente afişate

en: Displaying the source of %s ...
ro: Afişarea sursei pentru %s ...

en: Do you really want to delete message(s) from the trash?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi mesajul(ele) de la gunoi ?

en: Do you really want to delete the account '%s'?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi contul '%s'?

en: Do you really want to delete the rule '%s'?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi regula '%s' ?

en: Do you really want to delete this action?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi această acţiune ?

en: Do you really want to delete this header?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi aceast header ?

en: Do you really want to delete this template?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi aceast şablon ?

en: Do you want to apply the template `%s' ?
ro: Doriţi să aplicaţi şablonul '%s' ?

en: Do you want to delete the folder AND all addresses in `%s' ?
    If deleting the folder only, addresses will be moved into parent folder.
ro: Doriţi să ştergeţi folderul ŞI toate adresele din '%s' ?
    Dacă ştergeţi doar folderul, adresele vor fi mutate în folderul părinte.

en: Don't display [...] or (...) at the beginning of subject in summary
ro: Nu afişa [...] sau (...) la începutul subiectului în sumar

en: Don't popup error dialog on receive error
ro: Nu deschide dialog pop-up de eroare în caz de eroare la primire

en: Don't receive
ro: Nu primi

en: Don't use SSL
ro: Nu utiliza SSL

en: Done (%d message(s) (%s) received)
ro: Gata (%d mesaj(e) (%s) primit(e))

en: Done (no new messages)
ro: Gata (nu există mesaje noi)

en: Done.
ro: Gata.

en: Down
ro: Jos

en: Download all messages on server
ro: Descarcă toate mesajele de pe server

en: Downloading messages in %s ...
ro: Descărcare mesaje în %s...

en: Draft
ro: Ciornă

en: Drafts
ro: Ciorne

en: E-Mail Address
ro: Adresă e-mail

en: E-Mail address
ro: Adresă e-mail

en: EMail Address
ro: Adresă e-mail

en: E_xit
ro: _Ieşire

en: Edit
ro: Editează

en: Edit Addressbook
ro: Editează agendă

en: Edit Group Data
ro: Editează date grup

en: Edit Group Details
ro: Editează detalii grup

en: Edit JPilot Entry
ro: Editează înregistrare JPilot

en: Edit LDAP - Select Search Base
ro: Editează LDAP - selectează bază de căutare

en: Edit LDAP Server
ro: Editare server LDAP

en: Edit Person Data
ro: Editează date personale

en: Edit Person Details
ro: Editează detalii persoană

en: Edit accounts
ro: Editare conturi

en: Edit address
ro: Editează adresă

en: Edit folder
ro: Editează folder

en: Edit header list
ro: Editează listă header

en: Edit header...
ro: Editează header...

en: Edit vCard Entry
ro: Editează înregistrare vCard

en: Edit with external editor
ro: Editare cu editor extern

en: Empty all trash
ro: Golire gunoi

en: Empty subject
ro: Subiect gol

en: Empty trash
ro: Golire gunoi

en: Empty trash on exit
ro: Goleşte containerele de gunoi

en: Enable Junk mail control
ro: Activează control poştă spam

en: Enable Spell checking
ro: Activează verificare ortografie

en: Enable coloration of message
ro: Colorare mesaje

en: Enable strict checking of the integrity of summary caches
ro: Activează verificarea strictă a integrităţii cache-ului sumarului

en: Enable this if the contents of folders have the possibility of modification by other applications.
    This option will degrade the performance of displaying summary.
ro: Dacă opţiunea este selectată, conţinutul directoarelor pote fi modificat de altă aplicaţie.
    Această opţiune va degrada performanţa de a afişa sumarul.

en: Enabled
ro: Activat

en: Encoding
ro: Codare

en: Encrypt message by default
ro: Criptează mesajele în mod implicit

en: Encrypt when replying to encrypted message
ro: Criptează la răspunds la un mesaj criptat

en: End of message reached; continue from beginning?
ro: S-a ajuns la sfârşitul mesajului; continuaţi de la început ?

en: Enter another user or key ID:
ro: Introduceţi alt utilizator sau ID cheie

en: Enter the argument for the following action:
    (`%%h' will be replaced with the argument)
      %s
ro: Introduceţi argumentul pentru următoarea acţiune:
    (argumentul va înlocui '%%h')
      %s

en: Enter the argument for the following action:
    (`%%u' will be replaced with the argument)
      %s
ro: Introduceţi argumentul pentru următoarea acţiune:
    (argumentul va înlocui '%%u')
      %s

en: Enter the command line to open file:
    (`%s' will be replaced with file name)
ro: Intraţi în linia de comandă pentru deschidere fişier:
    ('%s' va fi înlocuit cu numele fişierului)

en: Error
ro: Eroare

en: Error creating ssl context
ro: Eroare creare context SSL

en: Error occurred while downloading messages in `%s'.
ro: A avut loc o eroare în timpul descărcării mesajelor în '%s' .

en: Error occurred while executing command: %s
ro: A avut loc o eroare în timpul executării comenzii: %s

en: Error occurred while posting
ro: A avut loc o eroare în timpul trimiterii

en: Error occurred while posting the message to %s .
ro: A avut loc o eroare în timpul trimiterii mesajului pe %s .

en: Error occurred while processing mail.
ro: A avut loc o eroare în timpul procesării mail-ului.

en: Error occurred while processing mail:
    %s
ro: A avut loc o eroare în timpul procesării mail-ului.
    %s

en: Error occurred while processing messages.
ro: A avut loc o eroare în timpul procesării mesajelor.

en: Error occurred while sending command
ro: A avut loc o eroare în timpul trimiterii comenzii

en: Error occurred while sending the message.
ro: A avut loc o eroare în timpul trimiterii mesajului.

en: Error occurred while sending the message:
    %s
ro: A avut loc o eroare în timpul trimiterii mesajului:
    %s

en: Error reading LDIF fields.
ro: Eroare la citirea câmpurilor LDIF.

en: Error verifying the signature
ro: Eroare la verificarea semnăturii

en: Example
ro: Exemplu

en: Execute
ro: Execută

en: Execute command
ro: Execută comandă

en: Execute command when new messages arrived
ro: Execută o comandă la primirea de noi mesaje

en: Execute immediately when moving or deleting messages
ro: Execută imediat când se mută sau se şterg mesaje

en: Execute marked process
ro: Execută procesele marcate

en: Exit
ro: Ieşire

en: Exit this program?
ro: Ieşiţi din acest program ?

en: Expand threads
ro: Desfăşoară firul discuţiilor

en: Expired after
ro: Expiră după

en: Export
ro: Exportă

en: Exporting file:
ro: Exportare fişier:

en: Exporting messages from %s into %s...
ro: Exportare mesaje din %s în %s...

en: Extended
ro: Extins

en: External commands
ro: Comenzi externe

en: External commands (%s will be replaced with file name / URI)
ro: Comenzi externe (%s va fi înlocuit de nume fişier / URI)

en: External editor command line is invalid: `%s'
ro: Linia de comandă este invalidă: '%s'

en: Fake URL warning
ro: Avertizare de URL fals

en: File
ro: Fişier

en: File %s doesn't exist
ro: Fişierul %s nu există

en: File %s is empty.
ro: Fişierul %s este gol.

en: File Info
ro: Informaţii despre Fişier

en: File Name
ro: Nume Fişier

en: File Name :
ro: Nume Fişier:

en: File `%s' already exists.
    Can't create folder.
ro: Fişierul '%s' există deja.
    Nu se poate crea folderul.

en: File appears to be Ok.
ro: Fişierul pare a fi în regulă.

en: File does not appear to be JPilot format.
ro: Fişierul nu pare a fi în format JPilot.

en: File does not appear to be a valid address book format.
ro: Fişierul nu pare a fi un format de agendă validă.

en: File does not appear to be vCard format.
ro: Fişierul nu pare a fi în format vCard.

en: File doesn't exist or is empty.
ro: Fişierul nu există sau este gol.

en: File imported.
ro: Fişier importat.

en: File name
ro: Nume fişier

en: Filename encoding
ro: Codare nume fişier

en: Filter messages classified as junk on receiving
ro: Filtrează la primire mesajele clasificate ca spam

en: Filter messages on receiving
ro: Filtrează mesajele la primire

en: Filter on incorporation
ro: Filtru la încorporare

en: Filter rule
ro: Regulă de filtrare

en: Filter setting
ro: Setare filtru

en: Filtering (%d / %d)...
ro: Filtrare (%d / %d)...

en: Filtering...
ro: Filtrare...

en: Find groups:
ro: Căutare:

en: Find in current message
ro: Caută în mesajul curent

en: Find text:
ro: Caută text:

en: Finish
ro: Terminat

en: Finished (%d new message(s))
ro: Terminat (%d noi mesaj(e))

en: Finished (no new messages)
ro: Terminat (nu există mesaje noi)

en: First Name
ro: Prenume

en: Folder %s is selected
ro: Este selectat folderul %s

en: Folder View
ro: Vizualizare foldere

en: Folder and _addresses
ro: Folder şi _adrese

en: Folder name:
ro: Nume folder:

en: Folder properties
ro: Proprietăţi folder

en: Forward
ro: Înaintează

en: Forward as attachment
ro: Înaintează ca ataşament

en: Forward format
ro: Format înaintare

en: Forward the message
ro: Înaintează mesajul

en: Found %s
ro: Găsit %s

en: From
ro: Expeditor

en: From:
ro: De la:

en: Full name
ro: Nume complet

en: GPGME is copyright 2001 by Werner Koch <dd9jn@gnu.org>
ro: GPGME este Copyright 2001 Werner Koch <dd9jn@gnu.org>

en: Generate Message-ID
ro: Generează Message-ID

en: Get
ro: Verifică

en: Get all
ro: Verifică tot

en: Get from _all accounts
ro: Verifică pentru to_ate conturile

en: Get from _current account
ro: Verifică pentru _contul curent

en: Getting message %d
ro: Obţinere mesaj %d

en: Getting message headers (%d / %d)
ro: Obţinere header-e mesaje (%d / %d)

en: Getting messages from %s into %s...
ro: Obţinere mesaje de la %s în %s...

en: Getting new messages from %s into %s...
ro: Obţinere mesaje noi de la %s în %s...

en: Getting newsgroup list...
ro: Obţinere listă newsgroup-uri...

en: Getting the number of new messages (LAST)...
ro: Obţinerea numărului de mesaje noi (LAST)...

en: Getting the number of new messages (STAT)...
ro: Obţinerea numărului de mesaje noi (STAT)...

en: Getting the number of new messages (UIDL)...
ro: Obţinerea numărului de mesaje noi (UIDL)...

en: Getting the size of messages (LIST)...
ro: Obţinerea dimensiunii mesajelor (LIST)...

en: GnuPG is not installed properly, or its version is too old.
    OpenPGP support disabled.
ro: GnuPG nu este instalat corespunzător, sau versiunea lui este prea veche.
    Suportul pentru OpenPGP a fost dezactivat.

en: Go to inbox after receiving new mail
ro: Du-te la inbox după primirea de mail nou

en: Good signature
ro: Semnătură bună

en: Good signature from "%s"
ro: Semnătură bună de la "%s"

en: Grab input while entering a passphrase
ro: Ascunde intrarea în timp ce se introduce fraza secretă

en: Green
ro: Verde

en: Group
ro: Groupă

en: Group Name
ro: Nume grup

en: Half page
ro: Jumătate de pagină

en: Has attachment
ro: Are ataşament

en: Has color label
ro: Are etichetă de culoare

en: Have attachment
ro: Cu ataşament

en: Have color label
ro: Cu etichetă de culoare

en: Header name
ro: Nume antet

en: Header name is not set.
ro: Antetul nu a fost definit.

en: Headers
ro: Header-e

en: Hidden headers
ro: Header-e ascunse

en: IMAP server directory
ro: Director server IMAP

en: IMAP4 authentication failed.
ro: Autentificarea IMAP4 a eşuat.

en: IMAP4 connection to %s has been disconnected. Reconnecting...
ro: Conexiunea IMAP4 la %s a fost întreruptă. Reconectare...

en: IMAP4 login failed.
ro: Autentificarea IMAP4 a eşuat.

en: IMAP4 server disables LOGIN.
ro: Serverul IMAP4 dezactivează LOGIN.

en: IMAP4 server is not entered.
ro: Serverul IMAP4 nu a fost introdus.

en: Identifier
ro: Identificator

en: If `Automatic' is selected, the optimal encoding for the current locale will be used.
ro: Dacă este selectat 'Automat', se va utiliza codarea optimă pentru localele curente.

en: If all of the following conditions match
ro: Dacă toate dintre condiţiile următoare se potrivesc

en: If any of the following condition matches
ro: Dacă oricare dintre condiţiile următoare se potrivesc

en: If x is set, displays expr
ro: Dacă x este setat, afişează expr

en: If you leave these entries empty, the same user ID and password as receiving will be used.
ro: Dacă lăsaţi goale aceste intrări, se va utiliza acelaşi nume utilizator şi aceeaşi parolă ca pentru primire.

en: Images
ro: Imagini

en: Import
ro: Importă

en: Import LDIF file into Address Book
ro: Importă fişier LDIF în agendă

en: Importing file:
ro: Importare fişier:

en: Inbox
ro: Primite (Inbox)

en: Incorporate from local spool
ro: Încorporează din spool-ul local

en: Incorporate new mail
ro: Încorporează mail nou

en: Incorporate new mail of all accounts
ro: Verifică şi eventual recepţionează mesaje noi pentru toate conturile

en: Incorporation cancelled
ro: Încorporare anulată

en: Input new name for `%s':
ro: Introduceţi noul nume pentru '%s':

en: Input password
ro: Introducere parolă

en: Input password for %s on %s:
ro: Introduceţi parola pentru %s la %s:

en: Input the name of new folder:
ro: Introduceţi numele noului folder:

en: Input the name of new folder:
    (if you want to create a folder to store subfolders,
     append `/' at the end of the name)
ro: Introduceţi numele noului folder:
    (dacă doriţi să creaţi un folder care să conţină subfoldere,
     adăugaţi '/' la sfârşitul numelui)

en: Input the new name of folder:
ro: Introduceţi noul nume al folderului:

en: Insert
ro: Inserează

en: Insert automatically
ro: Inserează automat

en: Insert file
ro: Iserează fişier

en: Interface
ro: Interfaţă

en: Invalid MIME type.
ro: Tip MIME invalid.

en: Invalid action exists.
ro: Există acţiune invalidă

en: Invalid condition exists.
ro: Există condiţie invalidă.

en: It's not recommended to use the old style ASCII-armored
    mode for encrypted messages. It doesn't comply with the
    RFC 3156 - MIME Security with OpenPGP.
ro: Nu se recomandă să se utilizeze vechiul mod ASCII-armored
    pentru mesaje criptate. Nu este în conformitate cu RFC 3156 -
    MIME Security în raport cu OpenPGP.

en: Junk
ro: Spam

en: Junk folder
ro: Folder spam

en: Junk mail
ro: Spam

en: Junk mail filter
ro: Filtru spam

en: Key ID
ro: ID cheie

en: Key bindings
ro: Legături chei

en: LDAP Server
ro: Server LDAP

en: LDIF Field
ro: Câmp LDIF

en: LDIF file imported successfully.
ro: Fişier LDIF importat cu succes.

en: Last Name
ro: Nume

en: Last number in dir %s = %d
ro: Ultimul număr din directorul %s = %d

en: Learning command:
ro: Învăţare comandă:

en: Line %d exceeds the line length limit (998 bytes).
    The contents of the message might be broken on the way to the delivery.
    
    Send it anyway?
ro: Linia %d depăşeşte limita de lungime (998 octeţi).
    Conţinutul mesajului ar putea fi rupt pe drumul spre destinatar.
    
    Îl trimit oricum ?

en: Line length limit
ro: Limită lungime linie

en: Line space
ro: Spaţiere linii

en: Linewrap
ro: Desparte liniile

en: Literal backslash
    Literal question mark
    Literal opening curly brace
    Literal closing curly brace
ro: Caracterul \
    Caracterul ?
    Caracterul {
    Caracterul }

en: Location:
ro: Locaţie

en: Locked
ro: Blocat

en: Lookup
ro: Căutare

en: MIME Type
ro: Tip MIME

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: MIME viewer command line is invalid: `%s'
ro: Linia de comanda pentru vizualizare MIME este invalidă: '%s'

en: Mail address
ro: Adresa de mail

en: Mail address is not entered.
ro: Adresa de mail nu a fost introdusă.

en: Mailbox
ro: Căsuţă poştală

en: Mailbox is locked.
ro: Căsuţa poştală este blocată

en: Mailbox is locked:
    %s
ro: Căsuţa poştală este blocată:
    %s

en: Mailbox setting
ro: Setări căsuţă poştală

en: MainWindow: color allocation %d failed
ro: Fereastra principală: alocarea culorii %d a eşuat

en: Make the order of buttons comply with GNOME HIG
ro: Determină ordinea butoanelor să fie în concordanţă cu GNOME HIG

en: Mark
ro: Marcaj

en: Mark as read
ro: Marchează ca citit

en: Mark filtered junk mails as read
ro: Marchează mesajele spam filtrate ca fiind citite

en: Marked
ro: Marcat

en: Match all of the following
ro: Potriveşte totul de mai departe

en: Match any of the following
ro: Potriveşte oricare dintre următoarele

en: Maximum Entries
ro: Număr maxim de înregistrări

en: Maximum number of articles to download
ro: Număr maxim de articole pentru descărcare

en: Menu name and command are too long.
ro: Numele meniului şi comenzii este prea lung.

en: Menu name is not set.
ro: Nu este stabilit numele meniului.

en: Menu name is too long.
ro: Numele meniului este prea lung.

en: Menu name:
ro: Nume meniu:

en: Menu name:
     Use / in menu name to make submenus.
    Command line:
     Begin with:
       | to send message body or selection to command
       > to send user provided text to command
       * to send user provided hidden text to command
     End with:
       | to replace message body or selection with command output
       > to insert command's output without replacing old text
       & to run command asynchronously
     Use:
       %f for message file name
       %F for the list of the file names of selected messages
       %p for the selected message part
       %u for a user provided argument
       %h for a user provided hidden argument
       %s for the text selection
ro: Nume meniu:
     Foloseşte / în numele unui meniu pentru a crea submeniuri.
    Linie de comandă:
     Începe cu:
       | pentru a trimite comenzii corpul mesajului sau o selecţie
       > pentru a trimite comenzii un text de-al utilizatorului
       * pentru a trimite comenzii un text invizibil de-al utilizatorului
     Termină cu:
       | pentru a înlocui corpul mesajului cu rezultatul comenzii
       > pentru a insera ieşirea comenzii fără a înlocui textul vechi
       & pentru a porni comanda asincron
     Foloseşte:
       %f pentru nume de fişier mesaj
       %F pentru listă nume de fişiere mesaje selectate
       %p pentru partea de mesaj selectată
       %u pentru argument furnizat de utilizator
       %h pentru argument invizibil furnizat de utilizator
       %s pentru selectţia de text

en: Message
ro: Mesaj

en: Message %d is marked
ro: Mesajul %d este marcat

en: Message %d is marked as being read
ro: Mesajul %d este marcat ca citit

en: Message %d is marked as unread
ro: Mesajul %d este marcat ca necitit

en: Message %d is set to copy to %s
ro: Mesajul %d este setat pentru copiere în %s

en: Message %d is set to move to %s
ro: Mesajul %d este marcat pentru mutare în %s

en: Message %s/%d is set to delete
ro: Mesajul %s/%d este marcat pentru ştergere

en: Message %s/%d is unmarked
ro: Mesajul %s/%d este demarcat

en: Message View - Sylpheed
ro: Vizualizare mesaje - Syplheed

en: Message body
ro: Corpul mesajului

en: Message body
    Quoted message body
    Message body without signature
    Quoted message body without signature
    Literal %
ro: Corp mesaj
    Corp mesaj ca citat
    Corp mesaj fără semnătură
    Corp mesaj fără semnătuă ca citat
    Caracterul %

en: Message reply/forward format error.
ro: Eroare de format de răspuns sau de înaintare mesaj.

en: Message: %s
ro: Mesaj: %s

en: Messages
ro: Mesaje

en: Messages will be marked until execution if this is turned off.
ro: Dacă opţiunea este deselectată, mesajele vor fi mai înâi marcate.

en: Migration of configuration
ro: Migrarea configuraţiei

en: Modify
ro: Modifică

en: Move Down
ro: Mută jos

en: Move E-Mail Addresses to or from Group with arrow buttons
ro: Mută adresele e-mail din sau în grup cu ajutorul butoanelor săgeţi

en: Move Up
ro: Mută sus

en: Move to
ro: Mută în

en: Moving messages %s to %s ...
ro: Mutare mesaje %s la %s ...

en: NNTP connection to %s:%d has been disconnected. Reconnecting...
ro: Conexiunea NNTP la %s:%d a fost întreruptă. Reconectare...

en: NNTP server is not entered.
ro: Serverul NNTP nu a fost introdus.

en: Name
ro: Nume

en: Name of this account
ro: Numele contului

en: Name:
ro:  Nume:

en: Never
ro: Niciodată

en: New
ro: Nou

en: New folder
ro: Folder nou

en: New messages will be checked in this order. Check the boxes
    on the `G' column to enable message retrieval by `Get all'.
ro: Mesajele noi vor fi verificate in această ordine.
    Activaţi căsuţele de bifare din coloana 'G' pentru a activa
    recepţionarea mesajelor la comanda 'Verifică tot'.

en: New user, could not save address book files.
ro: Utilizator nou, fişierele agendei nu au putut fi salvate.

en: New user, could not save index file.
ro: Utilizator nou, fişierul index nu a putut fi salvat.

en: NewFolder
ro: Folder nou

en: News server
ro: Server news

en: Newsgroup name
ro: Nume newsgroup

en: Newsgroups:
ro: Newsgroup-uri:

en: Next
ro: Următor

en: Next unread message
ro: Următorul mesaj necitit

en: Nick Name
ro: Pseudonim

en: No disk space left.
ro: Nu mai este spaţiu pe disc.

en: No labeled message found. Search from the beginning?
ro: Nu s-a găsit nici un mesaje etichetat. Căutaţi de la început ?

en: No labeled message found. Search from the end?
ro: Nu s-a găsit nici un mesaj etichetat. Căutaţi de la sfârşit ?

en: No labeled messages.
ro: Nu există mesaje etichetate

en: No limit if 0 is specified.
ro: Fără limită dacă este specificat 0

en: No marked message found. Search from the beginning?
ro: Nu s-a găsit nici un mesaj marcat. Căutaţi de la început ?

en: No marked message found. Search from the end?
ro: Nu s-a găsit nici un mesaj marcat. Căutaţi de la sfârşit ?

en: No marked messages.
ro: Nu există mesaje marcate.

en: No more labeled messages
ro: Nu mai există mesaje etichetate

en: No more marked messages
ro: Nu mai există mesaje marcate

en: No more new messages
ro: Nu mai există mesaje noi

en: No more unread messages
ro: Nu mai există mesaje necitite

en: No new message found. Go to next folder?
ro: Nu s-a găsit nici un mesaj nou. Mergeţi la folderul următor ?

en: No new message found. Search from the end?
ro: Nu s-a găsit nici un mesaj nou. Căutaţi de la sfârşit ?

en: No new messages.
ro: Nu există mesaje noi.

en: No public key to verify the signature
ro: Nu există cheie publică pentru a verifica semnătura

en: No signature found
ro: Nu s-a găsit semnătura

en: No unread message found. Go to next folder?
ro: Nu s-a găsit nici un mesaj necitit. Mergeţi la folderul următor ?

en: No unread message found. Search from the end?
ro: Nu s-a găsit nici un mesaj necitit. Căutaţi de la sfârşit ?

en: No unread messages.
ro: Nu există mesaje necitite.

en: No.
ro: Nu.

en: None
ro: Nimic

en: None (local)
ro: Nimic (local)

en: Not Junk
ro: Nu e spam

en: Notice
ro: Notificare

en: Number
ro: Număr

en: Offline
ro: Deconectat

en: Old Sylpheed
ro: Sylpheed vechi

en: Old address book converted successfully.
ro: Agenda veche a fost convertită cu succes.

en: Old address book converted,
    could not save new address index file
ro: Agenda veche a fost convertită, iar
    fişierul index al noii agende nu a putut fi salvat.

en: Old address book converted, could not save new address index file
ro: Agenda veche a fost convertită, iar fişierul index al noii agende nu a putut fi salvat.

en: On exit
ro: La ieşire

en: Only check INBOX on receiving
ro: Verifică doar INBOX la primire

en: Only mark message as read when opened in new window
ro: Marchează mesajul ca citit doar când este deschis în fereastră nouă

en: Only on manual receiving
ro: Numai la descărcare manuală

en: Only the subfolders of this directory will be displayed.
ro: Vor fi afişate numai subfolderele acestui director.

en: Open _with...
ro: Deschide _cu...

en: Open first unread message when entering a folder
ro: Deschide primul mesaj necitit la intrarea într-un folder

en: Open with
ro: Deschide cu

en: Opening account edit window...
ro: Deschidere fereastră editare cont...

en: Opening account preferences window...
ro: Deschidere fereastră de configuraţie cont...

en: Opening executable file
ro: Deschidere fişier executabil

en: Orange
ro: Portocaliu

en: Organization
ro: Organizaţie

en: Other
ro: Altele

en: Outgoing character encoding
ro: Codare caractere la trimitere

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: Overwrite existing file?
ro: Suprascrieţi fişierul existent ?

en: PGP Encrypt
ro: Criptare PGP

en: PGP Sign
ro: Semnătură PGP

en: POP3 protocol error
ro: Eroare protocol POP3

en: POP3 server is not entered.
ro: Serverul POP3 nu a fost introdus.

en: POP3: Deleting expired message %d
ro: POP3: Ştergere mesaje expirate %d

en: POP3: Skipping message %d (%d bytes)
ro: PO3:  Trecere peste mesajul %d (%d bytes)

en: Passphrase
ro: Frază secretă

en: Password
ro: Parola

en: Path
ro: Cale

en: Perform the following actions:
ro: Execută următoarele acţiuni:

en: Person
ro: Persoană

en: Personal address
ro: Adresse personală:

en: Personal information
ro: Informatii personale

en: Pick color for URI
ro: Alege culoarea pentru URI

en: Pick color for quotation level 1
ro: Alege culoarea pentru citatul de nivel 1

en: Pick color for quotation level 2
ro: Alege culoarea pentru citatul de nivel 2

en: Pick color for quotation level 3
ro: Alege culoarea pentru citatul de nivel 3

en: Pink
ro: Roz

en: Please select a file.
ro: Selectaţi un fişier.

en: Please select key for `%s'
ro: Selectaţi o cheie pentru '%s'

en: Please specify address book name and file to import.
ro: Specificaţi numele agendei şi a fişierului ce trebuie importat.

en: Preferences for new account
ro: Preferinţe pentru noul cont

en: Prefs
ro: Preferinţe

en: Prev
ro: Precedent

en: Print
ro: Imprimare

en: Print command line is invalid:
    `%s'
ro: Linia de comandă pentru imprimare este invalidă:
    '%s'

en: Print command line is invalid: `%s'
ro: Linia de comandă pentru imprimare este invalidă: '%s'

en: Privacy
ro: Intimitate

en: Process mark
ro: Procesare marcaje

en: Properties
ro: Proprietăţi

en: Protocol log
ro: Log protocol

en: Put deleted messages in
ro: Pune mesajele şterse în

en: Put draft messages in
ro: Pune ciorna în

en: Put into queue folder and send later
ro: Pune în coada de aşteptare şi trimite mai târziu

en: Put queued messages in
ro: Pune mesajele de la coadă în

en: Put sent messages in
ro: Salvează mesajele trimise în

en: Queue
ro: Coadă de aşteptare

en: Queued message header is broken.
ro: Header-ul mesajului din coada de aşteptare este invalid.

en: Queued messages
ro: Mesaje în coada de aşteptare

en: Quitting
ro: Închidere conexiune

en: Quitting...
ro: Părăsire...

en: Quotation mark
ro: Semn de citare

en: Quote mark format error.
ro: Eroare de formatare a citaţiei.

en: Quote message when replying
ro: Citează mesajul la care se răspunde

en: Quoted Text - First Level
ro: Citat - primul nivel

en: Quoted Text - Second Level
ro: Citat - nivelul al doilea

en: Quoted Text - Third Level
ro: Citat - nivelul al treilea

en: Reading all config for each account...
ro: Citire configurări pentru fiecare cont...

en: Reading configuration for displaying headers...
ro: Citire configuraţie pentru header-ele afişate...

en: Really delete IMAP4 account `%s'?
ro: Sigur ştergeţi contul IMAP4 '%s'?

en: Really delete `%s' ?
ro: Sigur ştergeţi '%s' ?

en: Really delete news account `%s'?
ro: Sigur ştergeţi contul de ştiri '%s' ?

en: Really delete newsgroup `%s'?
ro: Sigur ştergeţi newsgroup-ul '%s' ?

en: Really delete the address(es)?
ro: Sigur ştergeţi adresa (adresele) ?

en: Really remove the mailbox `%s' ?
    (The messages are NOT deleted from the disk)
ro: Chiar ştergeţi căsuţa poştală '%s' ?
    (Mesajele NU sunt şterse de pe disc)

en: Rebuild folder tree
ro: Reconstruieşte arbore foldere

en: Rebuilding folder tree...
ro: Reconstrucţie arbore foler...

en: Rebuilding of the folder tree failed.
ro: Reconstrucţia arborelui de foldere a eşuat.

en: Receive
ro: Primire

en: Receive dialog
ro: Dialog de primire

en: Receive size limit
ro: Limită dimensiune pentru primire

en: Recipient is not specified.
ro: Destinatarul nu a fost specificat.

en: Records :
ro: Înregistrări:

en: Recycle quote colors
ro: Reciclează culori citat

en: Red
ro: Roşu

en: Redirect
ro: Redirecţionează

en: Register
ro: Înregistrare

en: Registered actions
ro: Acţiuni înregistrate

en: Registered templates
ro: Şabloane înregistrate

en: Remarks
ro: Observaţii

en: Remove after
ro: Şterge după

en: Remove mailbox
ro: Şterge căsuţa poştală

en: Remove messages on server when received
ro: Şterge mesajele de pe server la primire

en: Removing all messages in %s
ro: Ştergere mesaje din %s

en: Removing messages %s
ro: Ştergere mesaje %s

en: Rename folder
ro: Redenumeşte folder

en: Render HTML messages as text
ro: Randează mesajul HTML ca text

en: Reply
ro: Răspunde

en: Reply all
ro: Răspunde la toţi

en: Reply button invokes mailing list reply
ro: Butonul de răspuns invocă răspuns la lista de discuţii

en: Reply format
ro: Format răspuns

en: Reply to all
ro: Răspunde la toţi

en: Reply to the message
ro: Răspunde la mesaj

en: Reply-To:
ro: Răspuns La:

en: Required APOP timestamp not found in greeting
ro: Nu s-a găsit în salut marcajul de timp APOP necesar

en: Resize attached large images to fit in the window
ro: Redimensionează imaginile ataşate pentru a încăpea în fereastră

en: Result of command
ro: Rezultatul comenzii

en: Retrieving
ro: Recepţionare

en: Retrieving (%d message(s) (%s) received)
ro: Descărcare (%d mesaj(e) (%s) primit(e))

en: Retrieving message (%d / %d) (%s / %s)
ro: Recepţionare mesaj (%d / %d) (%s / %s)

en: Retrieving messages from %s...
ro: Descărcare mesaje de la %s

en: Retrieving new messages
ro: Recepţionare mesaje noi

en: Rule name is not specified.
ro: Nu este specificat numele regulii.

en: SMTP AUTH not available
ro: SMTP AUTH indisponibil

en: SMTP Authentication (SMTP AUTH)
ro: Autentificare SMTP (SMTP AUTH)

en: SMTP server (send)
ro: Server SMTP (trimitere)

en: SMTP server is not entered.
ro: Serverul SMTP nu a fost introdus.

en: SSL connect failed (%s)
ro: Conectare SSL eşuată (%s)

en: SSL connection using %s
ro: Conexiune SSL utilizând %s

en: SSL method not available
ro: Metodă SSL indisponibilă

en: SSLv23 available
ro: SSLv23 disponibil

en: SSLv23 not available
ro: SSLv23 indisponibil

en: Sa_ve this image as...
ro: Sal_vează acestă imagine ca...

en: Save as
ro: Salvează ca

en: Save as search folder
ro: Salvează ca folder de căutare

en: Save message
ro: Salvează mesaj

en: Save sent messages to outbox
ro: Salvează mesajele trimise în 'Trimise'

en: Save to draft folder
ro: Salvează în folderul de ciorne

en: Scanning folder %s ...
ro: Scanare folder %s ...

en: Scanning folder %s%c%s ...
ro: Scanare folder %s%c%s ...

en: Scanning folder (%s)...
ro: Scanare folder (%s)...

en: Scroll
ro: Derulare

en: Search Base
ro: Bază de căutare

en: Search Criteria
ro: Criterii de căutare

en: Search failed
ro: Căutarea a eşuat

en: Search finished
ro: Căutare terminată

en: Search for Subject or From
ro: Caută după câmpul Subiect sau De la

en: Search messages
ro: Caută mesaje

en: Search string not found.
ro: Textul căutat nu a fost găsit.

en: Search subfolders
ro: Căutare subdirectoare

en: Search:
ro: Caută:

en: Searching %s (%d / %d)...
ro: Căutare %s (%d / %d)...

en: Searching %s ...
ro: Căutare %s ...

en: Select
ro: Selectează

en: Select "Check signature" to check
ro: Selectează 'Verifică semnătura' pentru a verifica

en: Select Address Book Folder
ro: Selectaţi folderul pentru agendă

en: Select JPilot File
ro: Selectează fişier JPilot

en: Select Keys
ro: Selectează chei

en: Select LDIF File
ro: Selectează fişier LDIF

en: Select an action for the attached file:
ro: Selectaţi o acţinue pentru fişierul ataşat:

en: Select and rename LDIF field names to import.
ro: Selectează şi redenumeşte câmpurile LDIF de importat.

en: Select directory
ro: Selectează director

en: Select exporting file
ro: Selectează fişier de exportat

en: Select file
ro: Selectează fişier

en: Select files
ro: Selectează fişiere

en: Select folder
ro: Selectează folder

en: Select importing file
ro: Selectează fişier de importat

en: Select items to be displayed on the summary view. You can modify
    the order by using the Up / Down button, or dragging the items.
ro: Selectaţi elementele pentru afişare în vizualizare sumară.
    Puteţi modifica ordinea utilizând butoanele Sus/Jos, sau trăgând de elemente.

en: Select key by your email address
ro: Selectează cheia după adresa dumneavoastră de e-mail

en: Select newsgroups to subscribe.
ro: Selectează newsgroup-ul pentru subscriere.

en: Select the preset of key bindings.
ro: Selectează prestabilirea legăturilor de chei.

en: Select vCard File
ro: Selectează fişier vCard

en: Send
ro: Trimite

en: Send (SMTP)
ro: Trimite (SMTP)

en: Send later
ro: Mai târziu

en: Send message
ro: Trimite acum

en: Send queued message(s)
ro: Trimite eventualele mesaje din coada de aşteptare

en: Sending
ro: Trimitere

en: Sending DATA...
ro: Trimitere DATA...

en: Sending EHLO...
ro: Trimitere HELO

en: Sending HELO...
ro: Trimitere HELO...

en: Sending MAIL FROM...
ro: Trimitere MAIL FROM...

en: Sending RCPT TO...
ro: Trimitere RCPT TO...

en: Sending message
ro: Trimitere mesaj

en: Sending message (%d / %d bytes)
ro: Trimitere mesaj (%d / %d octeţi)

en: Sending message using command: %s
ro: Trimitere mesaj utilizând comanda: %s

en: Sending message...
ro: Trimitere mesaj...

en: Sent
ro: Trimise

en: Server certificate:
ro: Server de certificate:

en: Server for receiving
ro: Server pentru recepţionare

en: Server information
ro: Informatii despre server

en: Session timed out.
ro: Timpul sesiunii a expirat.

en: Set as default
ro: Stabileşte ca implicit

en: Set as junk mail
ro: Setează ca spam

en: Set color
ro: Stabileşte culoare

en: Set mark
ro: Marchează

en: Set message colors
ro: Stabilire culori mesaj

en: Setting folder info...
ro: Setare informaţii folder...

en: Setting folder info...
ro: Setare informaţii folder...

en: Setting summary from message data...
ro: Setare sumar din datele din mesaj...

en: Setting to '0' will store the passphrase for the whole session.
ro: Selectarea valorii '0' determină memorarea frazei secrete pentru întreaga sesiune

en: Show all unspecified headers
ro: Arată toate header-ele nespecificate

en: Show receive dialog
ro: Arată dialogul de primire

en: Show signature check result in a popup window
ro: Arată rezultatul verificării semnăturii într-o fereastră pop-up

en: Show this message next time
ro: Acest mesaj va apărea şi data viitoare

en: Sign key
ro: Semnează cheia

en: Sign message by default
ro: Semnează mesajele în mod implicit

en: Signature
ro: Semnătură

en: Signature check result
ro: Rezultat verificare semnătură

en: Signature made at %s
ro: Semnătură creată la %s

en: Signature separator
ro: Separator de semnătură

en: Signature valid but expired
ro: Semnătură validă, dar expirată

en: Signature valid but expired for "%s"
ro: Semnătură validă, dar expirată pentru "%s"

en: Signature valid but the signing key for "%s" has been revoked
ro: Semnătură validă, dar cheia de semnătură pentru "%s" a fost revocată

en: Signature valid but the signing key for "%s" has expired
ro: Semnătură validă, dar cheia de semnătură pentru "%s" a expirat

en: Signature valid but the signing key has been revoked
ro: Semnătură validă, dar cheia de semnătură a fost revocată

en: Signature valid but the signing key has expired
ro: Semnătură validă, dar cheia de semnătură a expirat

en: Size
ro: Dimensiune

en: Sky blue
ro: Albastru cer

en: Smooth scroll
ro: Derulare lină

en: Socket I/O timeout:
ro: Timp expirare I/O socket:

en: Socket error.
ro: Eroare socket.

en: Some composing windows are open.
    Please close all the composing windows before editing the accounts.
ro: Există una sau mai multe ferestre de compunere deschise.
    Vă rugăm să închideţi toate ferestrele de compunere înainteaeditării de conturi.

en: Some errors occurred while getting mail.
ro: Au avut loc unele erori în timpul obţinerii mail-ului.

en: Some marks are left. Process it?
ro: Au mai rămas nişte marcaje. Doriţi să fie procesate ?

en: Some unsent messages are queued. Exit now?
ro: Există mesaje netrimise în coada de aşteptare. Ieşiţi acum ?

en: Sorting summary...
ro: Sortare sumar...

en: Source dir:
ro: Director sursă:

en: Source of the message
ro: Sursa mesajului

en: Specified folder is not a queue folder.
ro: Folderul specificat nu este folder de coadă de aşteptare.

en: Specifier
ro: Specificator

en: Specify Content-Transfer-Encoding used when message body contains non-ASCII characters.
ro: Specificat în câmpul 'Content-Transfer-Encoding' atunci când corpul mesajului conţine caractere non-ASCII

en: Specify IMAP4 port
ro: Specifică port IMAP4

en: Specify NNTP port
ro: Specifică port NNTP

en: Specify POP3 port
ro: Port POP3

en: Specify SMTP port
ro: Port SMTP

en: Specify domain name
ro: Nume domeniu

en: Specify key manually
ro: Specifică manual cheia

en: Specify target folder and mbox file.
ro: Specificaţi folderul destinaţie şi fişierul mbox.

en: Specify target mbox file and destination folder.
ro: Specificaţi fişierul mbox ţintă şi folderul destinaţie.

en: Specify the location of mailbox.
    If the existing mailbox is specified, it will be
    scanned automatically.
ro: Specifică locaţia căsuţei poştale.
    Dacă este specificată căsuţa poştală existentă,
    aceasta va fi scanată automat.

en: Specify the location of mailbox.
    If you are unsure, just select OK.
ro: Specificaţi locaţia căsuţei poştale.
    Dacă sunteţi nesigur, selectaţi doar OK.

en: Spell checking
ro: Verificare sintaxă

en: Spool path
ro: Cale spool

en: Standby
ro: Adormire

en: Status
ro: Stare

en: Step
ro: Pas

en: Stop rule evaluation
ro: Opreşte evaluare regulă

en: Store passphrase in memory temporarily
ro: Stochează temporar fraza secretă în memorie

en: Subject
ro: Subiect

en: Subject is empty. Send it anyway?
ro: Subiectul este gol. Îl trimt oricum ?

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Subscribe to newsgroup
ro: Subscrie la newsgroup

en: Summary View
ro: Vizualizare sumară

en: Summary display item setting
ro: Stabilire elemente afişare sumară

en: Sylpheed - Folder View
ro: Sylpheed - Vizualizare folder

en: Sylpheed - Message View
ro: Sylpheed - Vizualizare mesaj

en: Sylpheed: %d new messages
ro: Sylpheed: %d mesaje noi

en: TLSv1 available
ro: TLSv1 disponibil

en: TLSv1 not available
ro: TLSv1 indisponibil

en: Template
ro: Şablon

en: Template format error.
ro: Eroare format şablon.

en: Template name
ro: Nume şablon

en: Templates
ro: Şabloane

en: Text font
ro: Font text

en: The command
    %s
    has a syntax error.
ro: Comanda
    %s
    are o eroare de sintaxă.

en: The external editor is still working.
    Force terminating the process (pid: %d)?
ro: Editorul extern este încă în funcţiune.
    Forţaţi terminarea procesului (pid: %d) ?

en: The folder `%s' already exists.
ro: Folderul '%s' există deja.

en: The folder tree will be rebuilt. Continue?
ro: Arborele de foldere va fi reconstruit. Continui ?

en: The locale encoding is not UTF-8, but the environmental variable G_FILENAME_ENCODING is not set.
    If the locale encoding is used for file name or directory name, it will not work correctly.
    In that case, you must set the following environmental variable (see README for detail):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale
    
    Continue?
ro: Codarea locale nu este UTF-8, dar variabila de mediu G_FILENAME_ENCODING nu este setată.
    Dacă numele unui fişier sau director utilizează codarea locale, nu va funcţiona corect.
    Pentru acel caz, trebuie să setaţi următoarea variabilă de mediu (vedeţi README pentru detalii):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale
    
    Continuaţi ?

en: The mailbox `%s' already exists.
ro: Cutia poştală '%s' există deja.

en: The message will be printed with the following command:
ro: Mesajul va fi imprimat cu următoarea comandă:

en: The messages which are set as junk mail will be moved to this folder.
ro: Mesajele care sunt setate ca spam vor fi mutate în acest folder.

en: The previous version of configuration found.
    Do you want to migrate it?
ro: S-a găsit versiunea anterioară de configurare.
    Doriţi să o migraţi ?

en: The real URL (%s) is different from
    the apparent URL (%s).
    
    Open it anyway?
ro: URL-ul real (%s) este diferit de
    cel aparent (%s).
    
    Îl deschid oricum ?

en: The selected action cannot be used in the compose window
    because it contains %%f, %%F or %%p.
ro: Acţiunea selectată nu a putut fi folosită în fereastra de compoziţie
    deoarece conţine %%f, %%F or %%p.

en: The selected key is not fully trusted.
    If you choose to encrypt the message with this key you don't
    know for sure that it will go to the person you mean it to.
    Do you trust it enough to use it anyway?
ro: Cheia selectată nu este total de încredere.
    Dacă alegeţi să criptaţi mesajul cu această cheie nu aveţi siguranţa
    că va ajunge la persoana la care intenţionaţi să ajungă.
    Îi acordaţi suficientă încredere încât să o folosiţi oricum ?

en: This header is already in the list.
ro: Acest header există deja în listă.

en: This is an executable file. Opening executable file is restricted for security.
    If you want to launch it, save it to somewhere and make sure it is not an virus or something like a malicious program.
ro: Acesta este un fişier executabil. Deschiderea fişierelor executabile este restricţionată din motive de securitate.
    Dacă doriţi să îl lansaţi în execuţie, salvaţi-l undeva şi asiguraţi-vă că nu este un virus sau un alt tip de program maliţios.

en: This is used when displaying messages with missing character encoding.
ro: Se utilizează la afişarea mesajelor cărora la lipseşte informaţia de codare caractere.

en: This message can't be displayed.
ro: Acest mesaj nu poate fi afişat.

en: This message has been modified. Save it to draft folder?
ro: Acest mesaj a fost modificat. Îl salvaţi în folderul ciorne ?

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
ro: Acest program este distribuit în speranţa că va fi util, dar FĂRĂ NICI O GARANŢIE, nici măcar cu garanţia implicită de COMERCIALIZARE sau POTRIVIRE PENTRU UN SCOP PARTICULAR. Consultaţi Licenţa Publică Generală GNU pentru mai multe detalii.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option) any later version.
ro: Acest program este software liber; îl puteţi redistribui şi/sau modifica în concordanţă cu Licenţa Publică Generală GNU publicată de Fundaţia pentru Software Liber; fie versiunea 2, sau (la alegerea dvs.) orice versiune mai nouă.

en: This server requires authentication
ro: Serverul necesită autentificare.

en: This signature has not been checked yet.
ro: Semnătura nu a fost încă verificată.

en: Timeout
ro: Timp expirat

en: Timeout (secs)
ro: Expirare de timp (secunde)

en: Timestamp syntax error in greeting
ro: Eroare de sintaxă timestamp

en: To classify junk mails automatically, both junk and not junk mails must be learned manually to a certain extent.
ro: Pentru a clasifica spamul în mod automat, şi spamul şi mesajele utile trebuie învăţate manual într-o anumită măsură.

en: To or Cc
ro: Către sau Cc

en: To:
ro: Către:

en: Transfer encoding
ro: Format de codare

en: Trash
ro: Gunoi

en: Trust key
ro: Cheie de încredere

en: Turn this off if you have problems in SSL connection.
ro: Deselectaţi aici dacă aveţi probleme cu conexiunea SSL.

en: Type
ro: Tip

en: URI link
ro: Legătură URI

en: Undo level
ro: Nivele de anulare

en: Unfiltered messages will be stored in this folder.
ro: Mesajele nefiltrate vor fi stocate în acest folder.

en: Unknown SSL method *PROGRAM BUG*
ro: Metodă SSL necunoscută *PROGRAM BUG*

en: Unread
ro: Necitit

en: Unthreading...
ro: Distrugere fire de discuţie...

en: Untitled
ro: Neintitulat

en: Up
ro: Sus

en: Update all local folders after incorporation
ro: Actualizează toate folderele locale după încorporare

en: Usage: %s [OPTION]...
ro: Utilizare: %s [OPŢIUNE]...

en: Usage: sylpheed [OPTION]...
ro: Utilizare: sylpheed [OPŢIUNE]...

en: Use ASCII-armored format for encryption
ro: Foloseşte formatul de criptare ASCII-armored

en: Use SSL for IMAP4 connection
ro: Foloseşte SSL pentru conexiunea IMAP4

en: Use SSL for NNTP connection
ro: Foloseşte SSL pentru conexiunea NNTP

en: Use SSL for POP3 connection
ro: Foloseşte SSL pentru conexiunea POP3

en: Use SSL for SMTP connection
ro: Foloseşte SSL pentru conexiunea SMTP

en: Use STARTTLS command to start SSL session
ro: Foloseşte comanda STARTTLS pentru a porni sesiunea SSL

en: Use clear text signature
ro: Foloseşte semnătură în text clar

en: Use default GnuPG key
ro: Foloseşte cheia implicită GnuPG

en: Use external program for incorporation
ro: Foloseşte un program extern pentru încorporare

en: Use external program for sending
ro: Foloseşte un program extern pentru trimitere

en: Use non-blocking SSL
ro: Foloseşte SSL non-blocking

en: Use secure authentication (APOP)
ro: Foloseşte autentificare securizată (APOP)

en: User Attributes
ro: Atribute utilizator

en: User ID
ro: Utilizator

en: User ID is not entered.
ro: Numele de utilizator nu a fost introdus.

en: User or key ID:
ro: ID utilizator sau cheie

en: Val
ro: Valoare

en: Valid signature (untrusted key)
ro: Semnătură validă (cheia nu este de încredere)

en: Valid signature but the key for "%s" is not trusted
ro: Semnătură validă, dar cheia pentru "%s" nu este de încredere

en: Value
ro: Valoare

en: Warn if there are queued messages
ro: Avertizează dacă sunt mesaje la coadă

en: Warning
ro: Avertisment

en: Web browser
ro: Browser Web

en: Wrap all long lines
ro: Desparte toate liniile lungi

en: Wrap messages at
ro: Desparte liniile mesajelor la

en: Wrap on input
ro: Desparte liniile lungi în timpul compunerii

en: Wrap quotation
ro: Desparte liniile lungi citate

en: Writing configuration for displaying headers...
ro: Scriere configuraţie pentru header-ele afişate...

en: Writing summary cache (%s)...
ro: Scriere cache sumar (%s)...

en: You are offline. Click the icon to go online.
ro: Sunteţi în modul deconectat. Clic pe icon pentru a trece în modul conectat.

en: You are offline. Go online?
ro: Sunteţi în modul deconectat. Treceţi în modul conectat ?

en: You are online. Click the icon to go offline.
ro: Sunteţi în modul conectat. Clic pe icon pentru a trece în modul deconectat.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
ro: Ar trebui să fi primit o copie a Licenţei Publice Generale GNU împreună cu acest program; dacă nu, scrieţi la Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: [no user id]
ro: [nici un id utilizator]

en: _About
ro: _Despre

en: _Check signature
ro: Verifi_că semnătură

en: _Display as text
ro: Afişaază ca te_xt

en: _Folder only
ro: Doar _folder

en: _Insert
ro: _Inserează

en: _Open with Web browser
ro: _Deschide cu browser Web

en: _Replace
ro: Înl_ocuieşte

en: _Save as search folder
ro: _Salvează ca folder de căutare

en: _Save as...
ro: _Salvează ca...

en: _Search again
ro: _Caută din nou

en: _Send queued messages
ro: _Trimite mesajele care aşteaptă la coadă

en: `%c' can't be included in folder name.
ro: '%c' nu poate fi inclus în numele folderului.

en: `%d' will be replaced with the number of new messages.
ro: '%d' va fi înlocuit cu numărul noilor mesaje

en: `Get all' checks for new messages on this account
ro: 'Verifică tot' verifică eventuale mesaje noi (şi) pentru acest cont

en: address:
ro: adresă:

en: another Sylpheed is already running.
ro: rulează deja o altă sesiune Sylpheed.

en: article %d has been already cached.
ro: Articolul %d a fost deja memorat în cache.

en: bad SMTP response
ro: răspuns SMTP greşit

en: can't append %s to %s
ro: nu se poate adăuga %s la %s

en: can't append message to %s
ro: nu se poate adăuga mesajul la %s

en: can't change file mode
ro: nu se pot schimba permisiunile fişierului

en: can't close folder
ro: nu se poate închide folderul

en: can't copy %s to %s
ro: nu se poate copia %s la %s

en: can't copy message %s to %s
ro: nu se poate copia mesajului %s în %s

en: can't create %s
ro: nu se poate crea %s

en: can't create lock file %s
ro: nu se poate crea fişierul lock %s

en: can't create mailbox
ro: nu se poate crea căsuţa poştală

en: can't create mailbox: LIST failed
ro: nu se poate crea căsuţa poştală: LIST a eşuat.

en: can't delete mailbox
ro: nu se poate şterge căsuţa poştală

en: can't expunge
ro: nu se poate elimina

en: can't fetch message %d
ro: nu se poate verifica mesajul %d

en: can't find queue folder
ro: nu se poate găsi folderul de coadă de aşteptare

en: can't get envelope
ro: nu se poate obţine 'envelope' (informaţia de routing)

en: can't get namespace
ro: nu se poate obţine spaţiul de nume

en: can't get recipient list.
ro: nu se poate obţine lista destinatarilor.

en: can't get xhdr
ro: nu se poate obţine xhdr

en: can't get xover
ro: nu se poate obţine xover

en: can't lock %s
ro: nu se poate bloca %s

en: can't open mark file
ro: nu se poate deschide fişierul de marcaj

en: can't open temporary file
ro: nu se poate deschide fişier temporar

en: can't parse envelope: %s
ro: 'envelope' (informaţia de routing) nu poate fi analizat: %s

en: can't post article.
ro: nu se poate trimite articolul.

en: can't queue the message
ro: nu se poate pune mesajului în coada de aşteptare

en: can't read article %d
ro: nu se poate citi articolul %d

en: can't read mbox file.
ro: nu se poate citi fişierul mbox.

en: can't remove the old message
ro: nu se poate şterge mesajul vechi

en: can't rename mailbox: %s to %s
ro: nu se poate redenumi căsuţa poştală: %s în %s

en: can't retrieve article %d
ro: nu se poate recepţiona articolul %d

en: can't select folder: %s
ro: nu se poate selecta folderul: %s

en: can't select group: %s
ro: nu se poate selecta grupul: %s

en: can't set deleted flags: %s
ro: nu se poate seta marcajul de ştergere: %s

en: can't set deleted flags: 1:*
ro: nu se poate seta marcajul de ştergere: 1:*

en: can't start TLS session
ro: nu se poate porni sesiunea TLS

en: can't truncate mailbox to zero.
ro: nu se poate reteza la zero căsuţa poştală.

en: can't unlock %s
ro: nu se poate debloca %s

en: can't write to temporary file
ro: fişierul temporar nu a putut fi scris

en: characters
ro: caractere

en: command not supported
ro: comandă nesuportată

en: contains
ro: conţine

en: creating IMAP4 connection to %s:%d ...
ro: creare conexiune IMAP4 la %s:%d ...

en: creating NNTP connection to %s:%d ...
ro: creare conexiune NNTP la %s:%d ...

en: day(s)
ro: zi(le)

en: days
ro: zile

en: doesn't contain
ro: nu conţine

en: doesn't match to regex
ro: nepotrivire cu expresie regulară

en: doesn't match to status
ro: nu se potriveşte cu starea

en: done.
ro: gata.

en: either AM or PM
ro: indiferent AM sau PM

en: error occurred on POP3 session
ro: a avut loc o eroare la sesiunea POP3

en: error occurred on SMTP session
ro: a avut loc o eroare la sesiunea SMTP

en: error occurred on authentication
ro: a avut loc o eroare la autentificare

en: error occurred while getting LIST.
ro: a avut loc o eroare în timpul obţineriii LIST.

en: error occurred while getting envelope.
ro: a avut loc o eroare în timpul obţinerii 'envelope' (informaţia de routing).

en: error occurred while getting xhdr.
ro: a avut loc o eroare în timpul obţinerii xhdr.

en: error occurred while getting xover.
ro: a avut loc o eroare în timpul obţinerii xover.

en: error occurred while retrieving data.
ro: a avut loc o eroare în timpul recepţionării datelor.

en: error on imap command: STATUS
ro: eroare la comanda IMAP: STATUS

en: error while imap command: CLOSE
ro: eroare comandă IMAP: CLOSE

en: error while imap command: EXPUNGE
ro: eroare comandă IMAP: EXPUNGE

en: error while imap command: STORE %s %s
ro: eroare comandă IMAP: STORE:%s %s

en: every
ro: la fiecare

en: failed to write configuration to file
ro: scrierea configuraţie în fişier a eşuat

en: file %s already exists
ro: fişierul %s există deja

en: filtering...
ro: filtrare...

en: g_thread is not supported by glib.
ro: g_thread nu este suportat de glib.

en: generated Message-ID: %s
ro: Message-ID creat: %s

en: getting article %d...
ro: obţinere articol %d...

en: getting new messages of account %s...
ro: obţinere mesaje noi pentru contul %s...

en: getting xover %d - %d in %s...
ro: obţinere xover %d - %d în %s...

en: iconv cannot convert %s to UTF-7
ro: iconv nu poate efectua conversia %s la UTF-7

en: iconv cannot convert UTF-7 to %s
ro: iconv nu poate efectua conversia UTF-7 la %s

en: invalid UIDL response: %s
ro: răspuns UIDL invalid: %s

en: invalid article range: %d - %d
ro: interval invalid: %d - %d

en: invalid lock type
ro: tip blocare invalid

en: invalid mbox format: %s
ro: format mbox invalid: %s

en: invalid xover line: %s
ro: linie xover invalidă: %s

en: is
ro: este

en: is larger than
ro: este mai mare ca

en: is longer than
ro: este mai lung ca

en: is not
ro: nu este

en: is shorter than
ro: este mai scurt ca

en: is smaller than
ro: este mai mic ca

en: letters
ro: litere

en: mailbox is locked
ro: căsuţa poştală este blocată

en: mailbox is owned by another process, waiting...
ro: căsuţa poştală este folosită de alt proces, aşteaptaţi...

en: malformed mbox: %s
ro: mbox malformat: %s

en: match to regex
ro: potrivire cu expresie regulară

en: matches to status
ro: potrivire pe stare

en: minute(s)
ro: minut(e)

en: minute(s)
ro: minut(e)

en: moderated
ro: moderat

en: no new articles.
ro: nu există articole noi.

en: none
ro: nimic

en: open composition window
    open composition window with specified files attached
    receive new messages
    receive new messages of all accounts
    send all queued messages
    show the total number of messages
    show the status of each folder
    specify directory which stores configuration files
    exit Sylpheed
    debug mode
    display this help and exit
    output version information and exit
ro: deschide fereastra de compoziţie
    deschide fereastra de compoziţie cu fişierele specificate ataşate
    recepţionează mesaje noi
    recepţionează mesaje noi pentru toate conturile
    trimite toate mesajele din coada de aşteptare
    arată numărul total de mesaje
    arată starea fiecărui folder
    specifică directorul care conţine fişierele de configurare
    ieşire Sylpheed
    mod debug
    afişează acest ajutor şi ieşi
    afişează versiunea şi ieşi

en: pixel(s)
ro: pixel(i)

en: procmime_get_text_content(): Code conversion failed.
ro: procmime_get_text_content(): conversia codului a eşuat.

en: protocol error
ro: eroare de protocol

en: protocol error: %s
ro: eroare de protocol: %s

en: queueing message...
ro: punere mesaj în coada de aşteptare...

en: readonly
ro: doar citire

en: root folder %s not exist
ro: folderul root %s nu există

en: second(s)
ro: secundă(e)

en: session timeout
ro: timpul sesiunii a expirat

en: the abbreviated month name
ro: numele abreviat al lunii

en: the century number (year/100)
ro: numărul secolului (an/100)

en: the day of the month as a decimal number
ro: ziua săptămânii ca număr zecimal

en: the day of the week as a decimal number
ro: ziua săptămânii ca număr zecimal

en: the day of the year as a decimal number
ro: ziua anului ca număr zecimal

en: the full abbreviated weekday name
ro: numele abreviat al zilei săptămânii

en: the full month name
ro: numele complet al lunii

en: the full weekday name
ro: numele complet al zilei săptămânii

en: the hour as a decimal number using a 12-hour clock
ro: ora ca număr zecimal utilizând formatul de 12 ore

en: the hour as a decimal number using a 24-hour clock
ro: ora ca număr zecimal utilizând formatul de 24 ore

en: the last two digits of a year
ro: ultimii doi digiţi ai numărului anului

en: the minute as a decimal number
ro: minutul ca număr zecimal

en: the month as a decimal number
ro: luna ca număr zecimal

en: the preferred date and time for the current locale
ro: data şi timpul preferat pentru localele curente

en: the preferred date for the current locale
ro: data preferată pentru localele curente

en: the second as a decimal number
ro: secunda ca număr zecimal

en: the src folder is identical to the dest.
ro: folderul sursă este identic cu cel destinaţie.

en: the time zone or name or abbreviation
ro: timpul zonal sau numele sau abrevierea

en: the year as a decimal number
ro: anul ca număr zecimal

en: unescaped From found:
    %s
ro: s-a găsit câmp From 'unescaped':
    %s

en: unknown
ro: necunoscut

en: use 'flock' instead of 'file' if possible.
ro: dacă este posibil, folosiţi 'flock' în loc de 'file'.

en: use also on reply
ro: fooloseşte de asemenea la răspuns

en: writing to %s failed.
ro: scrierea în %s a eşuat.
