sylpheed - en to da translation catalogue (1059 entries)

en: 	Setting summary from message data...
da: 	Opretter oversigt ud fra meddelelses data...

en:   --attach file1 [file2]...
                             open composition window with specified files
                             attached
da:   --attach fil1 [fil2]...
                             åbn ny meddelelse med disse filer vedhæftet
                             .

en:   --compose [address]    open composition window
da:   --compose [adresse]    åbner nyt meddelelses vindue

en:   --help                 display this help and exit
da:   --help                 viser denne hjælp

en:   --receive              receive new messages
da:   --receive              modtager nye meddelelser

en:   --receive-all          receive new messages of all accounts
da:   --receive-all          modtager nye meddelelser fra alle konti

en:   --send                 send all queued messages
da:   --send                 send alle meddelelser i kø

en:   --status [folder]...   show the total number of messages
da:   --status [mappe]...   viser antal meddelelser

en:   --status-full [folder]...
                             show the status of each folder
da:   --status-full [mappe]...
                             viser status for hver mappe

en:   --version              output version information and exit
da:   --version              viser version og afslutter

en:   Issuer: %s
da:   Afsender: %s

en:   Subject: %s
da:   Emne: %s

en:  Check File
da:  Check fil

en:  Check Server
da:  Check server

en:  Delete
da:  Slet

en:  Description of symbols
da:  Beskrivelse af symboler

en:  Edit...
da:  Redigér...

en:  Replace
da: Erstat

en:  Reset
da:  Nulstil

en:  Revert to default
da:  Standard indstilling

en:  Search
da:  Søg

en:  Select...
da:  Vælg...

en:  Set display item of summary...
da:  Vælg oplysninger i oversigt...

en:  Set key bindings...
da:  Vælg tast bindinger...

en:  Substitute
da:  Erstat

en:  Symbols
da:  Symbol

en:  Syntax help
da:  Syntaks hjælp

en:  item(s) selected
da:  valgte

en: %d deleted
da: %d slettet

en: %d messages found.
da: %d meddelelse fundet.

en: %d new, %d unread, %d total
da: %d nye, %d ulæste, %d total

en: %d new, %d unread, %d total (%s)
da: %d nye, %d ulæst, %d total (%s)

en: %d newsgroups received (%s read)
da: %d Nyhedsgruppe(r) modtaget (%s læst)

en: %s - Source
da: %s - Kilde

en: %s%d copied
da: %s%d kopieret

en: %s%d moved
da: %s%d flyttet

en: %s%s%s from "%s"
da: %s%s%s fra "%s"

en: %s: Retrieving new messages
da: %s: henter nye meddelelser

en: %s: file not exist
da: %s: fil findes ikke

en: %sPlease enter the passphrase for:
    
      %.*s  
    (%.*s)
da: %sIndtast adgangssætning:
    
      %.*s  
    (%.*s) an

en: (New)
da: (Nye)

en: (No Date)
da: (Ingen dato)

en: (No From)
da: (Ingen Fra)

en: (No Subject)
da: (Intet emne)

en: (sending file...)
da: (sender fil...)

en: --- Ended: %s
da: --- Afsluttet: %s

en: --- Running: %s
da: --- Kører: %s

en: /Color la_bel
da: /Farve la_bel

en: /Create _new folder...
da: /_Opret ny mappe...

en: /Create f_ilter rule
da: /_Opret filter

en: /Create f_ilter rule/_Automatically
da: /_Opret filter/_Automatisk

en: /Create f_ilter rule/by _From
da: /_Opret filter/Efter _Fra

en: /Create f_ilter rule/by _Subject
da: /_Opret filter/Efter _Emne

en: /Create f_ilter rule/by _To
da: /_Opret filter/Efter _Til

en: /For_ward as attachment
da: /Videresend som _vedhæftet

en: /M_ove...
da: /_Flyt...

en: /New _Address
da: /Ny _adresse

en: /New _Folder
da: /Ny _mappe

en: /New _Group
da: /Ny _gruppe

en: /Open _with...
da: /Åbn _med...

en: /R_ebuild folder tree
da: /G_endan mappe træ

en: /Re-_edit
da: /Redigér _igen

en: /Redirec_t
da: /_Omdirigér

en: /Repl_y to
da: /_Svar til

en: /Repl_y to/_all
da: /_Svar til/_Alle

en: /Repl_y to/_sender
da: /_Svar til/_Afsender

en: /Repl_y to/mailing _list
da: /_Svar til/_Mail liste

en: /Su_bscribe to newsgroup...
da: /Abonner på nyhedsgruppe...

en: /_Add...
da: /_Tilføj...

en: /_Address
da: /_Adresse

en: /_Address/---
da: /_Adresse/---

en: /_Address/New _Address
da: /_Adresse/Ny _adresse

en: /_Address/New _Folder
da: /_Adresse/Ny _mappe

en: /_Address/New _Group
da: /_Adresse/Ny _gruppe

en: /_Address/_Delete
da: /_Adresse/_Slet

en: /_Address/_Edit
da: /_Adresse/_Redigér

en: /_Check for new messages
da: _Hent nye meddelelser

en: /_Check signature
da: /_Check signatur

en: /_Configuration
da: /_Opsæt

en: /_Configuration/---
da: /_Opsæt/---

en: /_Configuration/C_hange current account
da: /_Opsæt/_Skift aktuel konto...

en: /_Configuration/Create _new account...
da: /_Opsæt/_Opret ny konto...

en: /_Configuration/_Actions...
da: /_Opsæt/_Handlinger...

en: /_Configuration/_Common preferences...
da: /_Opsæt/Generelt _opsæt...

en: /_Configuration/_Edit accounts...
da: /_Opsæt/_Redigér konti...

en: /_Configuration/_Filter setting...
da: /_Opsæt/_Filter opsæt...

en: /_Configuration/_Preferences for current account...
da: /_Opsæt/_Den aktuelle konto...

en: /_Configuration/_Template...
da: /_Opsæt/_Skabelon...

en: /_Copy...
da: /_Kopier...

en: /_Delete
da: /_Slet

en: /_Delete folder
da: /_Slet mappe

en: /_Display as text
da: /_Vis som tekst

en: /_Edit
da: /_Redigér

en: /_Edit/---
da: /_Redigér/---

en: /_Edit/Cu_t
da: /_Redigér/_Klip

en: /_Edit/Paste as _quotation
da: /_Redigér/_Sæt ind som citat

en: /_Edit/Select _all
da: /_Redigér/Markér _alle

en: /_Edit/Select _thread
da: /_Redigér/Markér _tråd

en: /_Edit/Wrap all long _lines
da: /_Redigér/Formater _alle lange linier

en: /_Edit/_Copy
da: /_Redigér/K_opiere

en: /_Edit/_Find in current message...
da: /_Redigér/_Søg i aktuel meddelelse

en: /_Edit/_Paste
da: /_Redigér/_Sæt ind

en: /_Edit/_Redo
da: /_Redigér/_Gentag

en: /_Edit/_Search messages...
da: /_Søg meddelelser...

en: /_Edit/_Undo
da: /_Redigér/_Fortryd

en: /_Edit/_Wrap current paragraph
da: /_Redigér/Formater a_ktuelt afsnit

en: /_File
da: /_Filer

en: /_File/---
da: /_Filer/---

en: /_File/E_xit
da: /_Filer/_Afslut

en: /_File/Insert si_gnature
da: /_Filer/Tilføj _underskrift

en: /_File/New _Book
da: /_Filer/Ny _adressebog

en: /_File/New _JPilot
da: /_Filer/Ny _JPilot

en: /_File/New _Server
da: /_Filer/Ny _server

en: /_File/New _vCard
da: /_Filer/Ny _vCard

en: /_File/_Attach file
da: /_Filer/_Vedhæft fil

en: /_File/_Close
da: /_Filer/_Luk

en: /_File/_Delete
da: /_Filer/_Slet

en: /_File/_Edit
da: /_Filer/_Redigér

en: /_File/_Export to mbox file...
da: /_Filer/_Eksportere mbox fil...

en: /_File/_Folder
da: /_Filer/_Mappe

en: /_File/_Folder/Create _new folder...
da: /_Filer/_Mappe/Opret _ny mappe...

en: /_File/_Folder/_Delete folder
da: /_Filer/_Mappe/_Slet mappe

en: /_File/_Folder/_Rename folder...
da: /_Filer/_Mappe/_Omdøb mappe...

en: /_File/_Import mbox file...
da: /_Filer/_Importere mbox fil...

en: /_File/_Insert file
da: /_Filer/_Indsæt fil

en: /_File/_Print...
da: /_Filer/_Udskriv...

en: /_File/_Save
da: /_Filer/_Gem

en: /_File/_Save as...
da: /_Filer/_Gem som...

en: /_Forward
da: /_Videresend

en: /_Help
da: /_Hjælp

en: /_Help/---
da: /_Hjælp/---

en: /_Help/_About
da: /_Hjælp/_Om

en: /_Help/_FAQ
da: /_Hjælp/_OSS

en: /_Help/_FAQ/_English
da: /_Hjælp/_OSS/_Engelsk

en: /_Help/_FAQ/_French
da: /_Hjælp/_OSS/_Fransk

en: /_Help/_FAQ/_German
da: /_Hjælp/_OSS/_Tysk

en: /_Help/_FAQ/_Italian
da: /_Hjælp/_OSS/_Italiensk

en: /_Help/_FAQ/_Spanish
da: /_Hjælp/_OSS/_Spansk

en: /_Help/_Manual
da: /_Hjælp/_Vejledning

en: /_Help/_Manual/_English
da: /_Hilfe/_Vejledning/_Engelsk

en: /_Help/_Manual/_Japanese
da: /_Hilfe/_Vejledning/_Japansk

en: /_Mark
da: /_Markér

en: /_Mark/---
da: /_Markér/---

en: /_Mark/Mark all _read
da: /_Markér/_Alle læst

en: /_Mark/Mark as rea_d
da: /_Markér/_Læst

en: /_Mark/Mark as unr_ead
da: /_Markér/_Ulæst

en: /_Mark/_Mark
da: /_Markér/_Markér

en: /_Mark/_Unmark
da: /_Markér/_Slet markéring

en: /_Message
da: /_Meddelelse

en: /_Message/---
da: /_Meddelelse/---

en: /_Message/Compose _new message
da: /_Meddelelse/Opret _ny meddelelse

en: /_Message/For_ward as attachment
da: /_Meddelelse/Videresend som _vedhæftet

en: /_Message/M_ove...
da: /_Meddelelse/_Flyt...

en: /_Message/Re-_edit
da: /_Meddelelse/Redigér _igen

en: /_Message/Redirec_t
da: /_Meddelelse/_Omdirigér

en: /_Message/Repl_y to
da: /_Meddelelse/_Svar til

en: /_Message/Repl_y to/_all
da: /_Meddelelse/_Svar til/A_lle

en: /_Message/Repl_y to/_sender
da: /_Meddelelse/_Svar til/Af_sender

en: /_Message/Repl_y to/mailing _list
da: /_Meddelelse/_Svar til/_Alle

en: /_Message/_Copy...
da: /_Meddelelse/_Kopiere...

en: /_Message/_Delete
da: /_Meddelelse/_Slet

en: /_Message/_Forward
da: /_Meddelelse/_Videresend

en: /_Message/_Mark
da: /_Meddelelse/_Markér

en: /_Message/_Mark/---
da: /_Meddelelse/_Markér/---

en: /_Message/_Mark/Mark all _read
da: /_Meddelelse/_Markér/Alle som læst

en: /_Message/_Mark/Mark as rea_d
da: /_Meddelelse/_Markér/Som læst

en: /_Message/_Mark/Mark as unr_ead
da: /_Meddelelse/_Markér/Som ulæst

en: /_Message/_Mark/_Mark
da: /_Meddelelse/_Markér/_Markér

en: /_Message/_Mark/_Unmark
da: /_Meddelelse/_Markér/_Slet markéring

en: /_Message/_Reply
da: /_Meddelelse/_Besvar

en: /_Message/_Send queued messages
da: /_Meddelelse/Send meddelelser i _kø

en: /_Open
da: /_Åbn

en: /_Print...
da: /_Udskriv...

en: /_Properties...
da: /_Egenskaber...

en: /_Remove
da: /_Fjern

en: /_Remove newsgroup
da: /_Slet nyhedsgruppe

en: /_Rename folder...
da: /_Omdøb mappe...

en: /_Reply
da: /_Svar

en: /_Save as...
da: /_Gem som...

en: /_Search messages...
da: /_Søg meddelelse...

en: /_Tools
da: /_Funktioner

en: /_Tools/---
da: /_Funktioner/---

en: /_Tools/Actio_ns
da: /_Funktioner/_Handlinger

en: /_Tools/Add sender to address boo_k
da: /_Funktioner/Tilføj afsender til adressebog

en: /_Tools/Delete du_plicated messages
da: /_Meddelelse/Slet alle du_blikerede meddelelser

en: /_Tools/E_xecute
da: /_Funktioner/_Udfør

en: /_Tools/Import _LDIF file
da: /_Funktioner/Importer _LDIF-Fil

en: /_Tools/_Address book
da: /_Funktioner/_Adressebog

en: /_Tools/_Create filter rule
da: /_Funktioner/_Opret filter

en: /_Tools/_Create filter rule/_Automatically
da: /_Funktioner/_Opret filter/_Automatisk

en: /_Tools/_Create filter rule/by _From
da: /_Funktioner/_Opret filter/Efter _Fra

en: /_Tools/_Create filter rule/by _Subject
da: /_Funktioner/_Opret filter/Efter _Emne

en: /_Tools/_Create filter rule/by _To
da: /_Funktioner/_Opret filter/Efter _Til

en: /_Tools/_Log window
da: /Funktioner/_Logbog vindue

en: /_Tools/_Template
da: /_Funktioner/_Skabelon

en: /_View
da: /_Vis

en: /_View/---
da: /_Vis/---

en: /_View/All _header
da: /_Vis/Alle _hoveder

en: /_View/Co_llapse all threads
da: /_Vis/_Saml alle tråde

en: /_View/E_xpand all threads
da: _Vis/Åbn tråde

en: /_View/Mess_age source
da: /_Vis/_Kilde

en: /_View/Open in new _window
da: /_Vis/Åbn i nyt vindue

en: /_View/R_uler
da: /_Vis/_Linieal

en: /_View/Separate f_older tree
da: /_Vis/_Seperat mappe træ

en: /_View/Set display _item...
da: /_Vis/_Sæt visning ...

en: /_View/Show all _header
da: /_Vis/_Alle hoved linier

en: /_View/Show or hi_de
da: /_Vis/_Vis eller skjul

en: /_View/Show or hi_de/Status _bar
da: /_Vis/_Vis eller skjul/_Status linie

en: /_View/Show or hi_de/_Folder tree
da: /_Vis/_Vis eller skjul/_Mappe træ

en: /_View/Show or hi_de/_Message view
da: /_Vis/_Vis eller skjul/_Besked

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar
da: /_Vis/_Vis eller skjul/_Værktøjslinie

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/Icon _and text
da: /_Vis/_Vis eller skjul/_Værktøjslinie/Ikon _og tekst

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_Icon
da: /_Vis/_Vis eller skjul/_Værktøjslinie/_Ikon

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_None
da: /_Vis/_Vis eller skjul/_Værktøjslinie/_Ingen

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_Text
da: /_Vis/_Vis eller skjul/_Værktøjslinie/_Tekst

en: /_View/Th_read view
da: /_Vis/_Trådet

en: /_View/_Attachment
da: /_Vis/_Vedhæft

en: /_View/_Bcc
da: /_Vis/_Bcc

en: /_View/_Cc
da: /_Vis/_Cc

en: /_View/_Followup to
da: /_Vis/_Followup to

en: /_View/_Go to
da: /_Vis/_Gå til

en: /_View/_Go to/---
da: /_Vis/_Gå til/---

en: /_View/_Go to/N_ext unread message
da: /_Vis/_Gå til/Næste ulæste meddelelse

en: /_View/_Go to/Ne_xt new message
da: /_Vis/_Gå til/_Næste nye meddelelse

en: /_View/_Go to/Next la_beled message
da: /_Vis/_Gå til/Næste _label meddelelse

en: /_View/_Go to/Next m_arked message
da: /_Vis/_Gå til/Næste  _markéret meddelelse

en: /_View/_Go to/Other _folder...
da: /_Vis/_Gå til/Anden _mappe...

en: /_View/_Go to/P_rev unread message
da: /Vis/_Gå til/Forrige ulæste meddelelse

en: /_View/_Go to/Prev _labeled message
da: /_Vis/_Gå til/Forrige _label meddelelse

en: /_View/_Go to/Prev _marked message
da: /_Vis/_Gå til/Forrige _markéret meddelelse

en: /_View/_Go to/Prev ne_w message
da: /_Vis/_Gå til/_Forrige nye meddelelse

en: /_View/_Go to/_Next message
da: /_Vis/_Gå til/_Næste meddelelse

en: /_View/_Go to/_Prev message
da: /_Vis/_Gå til/_Forrige meddelelse

en: /_View/_Reply to
da: /_Vis/_Svar til

en: /_View/_Sort
da: /_Vis/_Sortere

en: /_View/_Sort/---
da: /_Vis/_Sortere/---

en: /_View/_Sort/Ascending
da: /_Vis/_Sortere/Stigende

en: /_View/_Sort/D_on't sort
da: /_Vis/_Sortere/Sorter _ikke

en: /_View/_Sort/Descending
da: /_Vis/_Sortere/Faldende

en: /_View/_Sort/_Attract by subject
da: /_Vis/_Sortere/_Emne orden

en: /_View/_Sort/by _color label
da: /_Vis/_Sortere/_Farvet label orden

en: /_View/_Sort/by _date
da: /_Vis/_Sortere/_Dato orden

en: /_View/_Sort/by _from
da: /_Vis/_Sortere/_Fra orden

en: /_View/_Sort/by _mark
da: /_Vis/_Sortere/_Markéret orden

en: /_View/_Sort/by _number
da: /_Vis/_Sortere/_Nummer orden

en: /_View/_Sort/by _recipient
da: /_Vis/_Sortere/Efter _modtager

en: /_View/_Sort/by _subject
da: /_Vis/_Sortere/_Emne orden

en: /_View/_Sort/by _unread
da: /_Vis/_Sortere/_Ulæst orden

en: /_View/_Sort/by a_ttachment
da: /_Vis/_Sortere/_Vedhæft orden

en: /_View/_Sort/by s_ize
da: /_Vis/_Sortere/_Størrelses orden

en: /_View/_Source
da: /_Vis/_Kilde

en: /_View/_To
da: /_Vis/_Til

en: /_View/_Update summary
da: /_Vis/_Opdatér oversigt

en: A Group Name must be supplied.
da:  Et gruppe navn skal indtastes.

en: A Name and Value must be supplied.
da: Et navn og en værdi skal indtastes.

en: Abbreviate newsgroups longer than
da: Forkort nyhedsgruppe længere end

en: Abort
da: Afbryd

en: About
da: Om

en: Account
da: Konto

en: Account for sending mail is not specified.
    Please select a mail account before sending.
da: Konto til afsendelse af e-post er ikke valgt.
    Vælg konto før afsendelse er mulig.

en: Account name is not entered.
da: Konto navn er ikke angivet.

en: Account preferences
da: Konto opsæt

en: Account setting
da: Konto indstillinger

en: Account%d
da: Konto%d

en: Action's hidden user argument
da: Handlngens skjulte parametre

en: Action's input/output
da: Handlings input/output

en: Action's user argument
da: Handlingens bruger parameter

en: Actions configuration
da: Handlingsopsæt

en: Add
da: Tilføj

en: Add Address to Book
da: Tilføj adresse i adressebog

en: Add Date header field
da: Tilføj dato linie

en: Add New Addressbook
da: Tilføj ny adressebog

en: Add New Group
da: Tilføj gruppe

en: Add New JPilot Entry
da: Tilføj ny JPilot indtastning

en: Add New LDAP Server
da: Tilføj ny LDAP server

en: Add New Person
da: Tilføj ny person

en: Add New vCard Entry
da: Tilføj ny VCard

en: Add address to destination when double-clicked
da: Tilføj adresse til 'Til' ved dobbeltklik

en: Add key
da: Tilføj nøgle

en: Add mailbox
da: Ny mailbox

en: Add user-defined header
da: Tilføj bruger defineret hoved

en: Additional e-Mail address item(s)
da: Yderligere e-post adresser

en: Address
da: Adresse

en: Address Book
da: Adressebog

en: Address Book :
da: Adressebog :

en: Address book
da: Adressebog

en: Address book name must be supplied.
da: Adressebogs navn skal angives.

en: Addressbook Conversion
da: Adressebog konvertering

en: Addressbook Conversion Error
da: Adressebog konverterings fejl

en: Addressbook Error
da: Adressebog fejl

en: Addressbook conversion
da: Adressebog konvertering

en: Addressbook conversion error
da: Adressebog konverterings fejl

en: Addresses in Group
da: Adresser i gruppe

en: Advanced
da: Avanceret

en: Always
da: Altid

en: Always open messages in summary when selected
da: Åbn altid besked i oversigtsbilledet hvis valgt

en: An E-Mail address must be supplied.
da: En e-post adresse skan indtastes

en: Apply template
da: Benyt skabelon

en: Apply to subfolders
da: Benyt til undermapper

en: Ask before emptying
da: Spørg før tømning

en: Attach
da: Vedhæft

en: Attach file
da: Vedhæft fil

en: Attachment
da: Vedhæftet

en: Attachments
da: Vedhæftet

en: Attracting messages by subject...
da: Samler meddelelser via Emne...

en: Attribute
da: Egenskab

en: Attribute Name
da: Egensgab Navn

en: Attributes
da: Egenskaber

en: Auth failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: Authenticate with POP3 before sending
da: Godkend med POP3 før afsendelse

en: Authenticating
da: Godkender

en: Authenticating...
da: Godkender...

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Authentication failed.
da: Godkendelses fejlede.

en: Authentication failed:
    %s
da: Godkendelsesfejl:
    %s

en: Authentication method
da: Godkendelses metode

en: Auto-check new mail
da: Automatisk hentning af ny post

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic (Recommended)
da: Automatisk (Anbefalet)

en: Automatically check signatures
da: Check signatur automatisk

en: Automatically launch the external editor
da: Start automatisk ekstern editor

en: Automatically select account for replies
da: Vælg automatisk konto ved besvarelse

en: Automatically set the following addresses
da: Udfyld automatisk følgende adresser

en: Available Addresses
da: Mulige adresser

en: Available Search Base(s)
da: Vorhandene Suchbasen

en: Available items
da: Mulige oplysninger

en: BAD signature
da: DÅRLIG underskrift

en: BAD signature from "%s"
da: DÅRLIG underskrift fra "%s"

en: Bad passphrase! Try again...
da: Forkert adgangssætning! Prøv igen...

en: Basic
da: Enkelt

en: Basic Data
da: Grund data

en: Beginning of message reached; continue from end?
da: Begyndelse af meddelelse nået; fortsæt fra slutning?

en: Bind DN
da: Binde DN

en: Bind Password
da: Binde adgangskode

en: Blue
da: Blå

en: Brown
da: Brun

en: Building threads...
da: Opretter tråde

en: Can't connect to IMAP4 server: %s:%d
da: Ingen forbindelse med IMAP4 server: %s:%d

en: Can't connect to NNTP server: %s:%d
da: Kan ikke forbinde til NNTP server: %s:%d

en: Can't connect to POP3 server: %s:%d
da: Ingen forbindelse med POP3 server: %s:%d

en: Can't create '%s'
da: kan ikke oprette '%s'

en: Can't create '%s' under INBOX
da: kan ikke oprette '%s'

en: Can't create the folder `%s'.
da: Kan ikke oprette mappe `%s'.

en: Can't establish IMAP4 session with: %s:%d
da: Ingen forbindelse med IMAP4 server: %s:%d

en: Can't get file size of %s
da: Kan ikke læse størrelse på %s

en: Can't get part of multipart message
da: Kan ikke læse del af multipart meddelese.

en: Can't get text part
da: Kan ikke læse tekst afsnit

en: Can't get the part of multipart message.
da: Kan ikke hente del af multipart meddelese.

en: Can't load the image.
da: Kan ikke læse billede.

en: Can't open mark file.
da: Kan ikke åbne markéret fil.

en: Can't queue the message.
da: Meddelelse kan ikke lægges i kø.

en: Can't read %s.
da: kan ikke læse %s

en: Can't retrieve newsgroup list.
da: Kan ikke modtage gruppe liste.

en: Can't save the file `%s'.
da: Kan ikke gemme fil `%s'.

en: Can't save the message to outbox.
da: Kan ikke gemme meddelelse i Sendt

en: Can't save the part of multipart message.
da: Kan ikke gemme del af multipart meddelelse.

en: Can't start TLS session.
da: Kan ikke starte TLS session.

en: Can't write file.
da: Kan ikke skrive til fil.

en: Can't write to file.
da: Kan ikke skrive til fil.

en: Cancelled
da: Afbrudt

en: Cannot find user ID for this key.
da: Kan ikke finde bruger ID for denne nøgle.

en: Case sensitive
da: Stor / små forskel

en: Changing window separation type from %d to %d
da: Ændre vindue adskillelse type fra %d til %d

en: Check new mail on startup
da: Hent e-post ved programstart

en: Checking for new messages in all folders...
da: Henter nye meddelelser i alle mapper...

en: Checking signature
da: Undersøger signatur

en: Clear
da: Tøm

en: Close receive dialog when finished
da: Luk modtag vindue efter overførsel

en: Collecting info for `%s' ... %c
da: Samler informationen for '%s' ... %c

en: Colon ':' is not allowed in the menu name.
da: Kolon ':' er ikke tilladt i menu navn.

en: Colors
da: Farve

en: Command
da: Kommando

en: Command could not be started. Pipe creation failed.
    %s
da: Kommando kunne ikke startes. Pipe oprettelse fejlet.
    %s

en: Command line not set.
da: Kommando linie ikke opsat.

en: Command line:
da: Kommandolinie:

en: Command output
da: Kommando tekst

en: Common Preferences
da: Generelt opsæt

en: Common address
da: Normale adresser

en: Common preferences
da: Generelt opsæt

en: Compose
da: Opret

en: Compose new message
da: Opret ny meddelelse

en: Composing message exists. Really quit?
da: Du er ved at skrive ny meddelelse. Virklig afslutte?

en: Configuration is saved.
da: Konfiguration er gemt.

en: Confirm on exit
da: Spørg ved afslut

en: Connected successfully to server
da: Forbundet til server

en: Connecting
da: Forbinder

en: Connecting to POP3 server: %s...
da: Forbinder til POP3 server: %s ...

en: Connecting to SMTP server: %s ...
da: Forbindelse med SMTP server: %s ...

en: Connection failed
da: Forbindelse mislykkedes

en: Copying message %s%c%d to %s ...
da: Kopierer meddelelse %s%c%d til %s ...

en: Could not connect to server
da: Ignen forbindelse til server

en: Could not convert address book
    and could not create new address book files.
da: Kunne ikke konvertere adressebog,
    kunne ikke oprette nye filer.

en: Could not convert address book and could not create new address book files.
da: Kunne ikke konvertere adressebog, og heller ikke oprette nye tomme filer

en: Could not convert address book,
    but created empty new address book files.
da: Kunne ikke konvertere adressebog,
    men nye og tomme filer blev oprettet.

en: Could not convert address book,
    could not create new address book files.
da: Kunne ikke konvertere adressebog,
    kunne ikke oprette nye filer.

en: Could not convert address book, but created empty new address book files.
da: Kunne ikke konvertere adressebog, men har oprettet nye tomme filer

en: Could not convert address book, could not create new address book files.
da: Kunne ikke konvertere adressebog, og heller ikke oprette nye tomme filer

en: Could not find any key associated with currently selected key id `%s'.
da: Kunne ikke funde nøgle til den valgte nøgle id `%s'.

en: Could not fork to execute the following command:
    %s
    %s
da: Kan ikke udføre ekstern kommando:
    %s
    %s

en: Could not get message file %d
da: Kunne ikke læse besked fil %d

en: Could not get message part.
da: Kan ikke læse besked del.

en: Could not read Search Base(s) from server - please set manually
da: Konnte Suchbasen nicht vom Server lesen - bitte manuell setzen

en: Could not read address index
da: Kunne ikke læse adressebog

en: Could not read file.
da: Kunne ikke læse fil.

en: Creating MIME view...
da: Opretter MIME visning...

en: Creating account edit window...
da: Opret konto redigérings vindue...

en: Creating account preferences window...
da: Opretter konto egenskaber...

en: Creating alert panel dialog...
da: Opretter alarm panel dialog...

en: Creating common preferences window...
da: Opretter generelt opsæt vindue...

en: Creating compose window...
da: Opretter instastnings vindue...

en: Creating display header setting window...
da: Opretter hoved opsæt vindue...

en: Creating folder view...
da: Opretter mappe træ...

en: Creating header view...
da: Opretter hoved visning...

en: Creating image view...
da: Opretter billed visning...

en: Creating main window...
da: Opretter hoved vindue...

en: Creating message view...
da: Opretter meddelelses vindue...

en: Creating progress dialog...
da: Opretter dialog...

en: Creating source window...
da: Opretter kilde vindue...

en: Creating summary column setting window...
da: Opretter Mappeninhalt-Spalten-opsæt-Fenster

en: Creating summary view...
da: Opretter oversigt...

en: Creating text view...
da: Opretter tekst vindue...

en: Creation of the mailbox failed.
    Maybe some files already exist, or you don't have the permission to write there.
da: Fejl i oprettelse af mailbox.
    Måske findes filerne allerede eller du har ikke skrive rettighedder.

en: Custom header setting
da: Bruger defineret hoved opsæt

en: Custom headers
da: Brugerdef. hoved

en: Date
da: Dato

en: Date
    From
    Full Name of Sender
    First Name of Sender
    Initial of Sender
    Subject
    To
    Cc
    Newsgroups
    Message-ID
da: Dato
    Fra
    Afsenders fulde navn
    Afsenders fornavn
    Afsenders initaler
    Emne
    Til
    CC
    Nyhedsgrupper
    Meddelelses ID

en: Date format
da: Dato format

en: Default
da: Standard

en: Default inbox
da: Standard indbakke

en: Delete
da: Slet

en: Delete IMAP4 account
da: Slet IMAP4 konto

en: Delete [...] or (...) at the beginning of subject on reply
da: Slet [...] og (...) i starten af Emne i besvarelser

en: Delete account
da: Slet konto

en: Delete action
da: Slet handling

en: Delete address(es)
da: Slet adresse(r)

en: Delete folder
da: Slet mappe

en: Delete header
da: Slet hoved

en: Delete message(s)
da: Slet meddelelse(er)

en: Delete news account
da: Slet nyheds konto

en: Delete newsgroup
da: Slet nyhedsgruppe

en: Delete rule
da: Slet regel

en: Delete template
da: Slet Skabelon

en: Delete the message
da: Slet meddelelse

en: Deleting duplicated messages...
da: Sletter dublikerede meddelelser...

en: Deleting message %d
da: Sletter meddelelse %d

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description of symbols
da: Beskrivelse af symboler

en: Destination dir:
da: Til sti:

en: Destination is same as current folder.
da: Fra og til mappe er ens

en: Display
da: Vis

en: Display Name
da: Vis navn

en: Display header pane above message view
da: Vis hoved linier over meddelelses vindue

en: Display header setting
da: Hoved opsæt

en: Display multi-byte alphabet and numeric as
    ASCII character (Japanese only)
da: Vis 2-byte alfabet og tal som ASCII
    tegn (kun japansk)

en: Display recipient on `From' column if sender is yourself
da: Vis modtager i `Fra' hvis du er afsender

en: Display short headers on message view
da: Vis korte hoved linier i meddelelses vindue

en: Display unread number next to folder name
da: Vis antal ulæste ved siden af mappe navn

en: Display warning on startup if GnuPG doesn't work
da: Advarsel ved start hvis GnuPG ikke virker

en: Displayed Headers
da: Viste hoved linier

en: Displayed items
da: Viste oplysninger

en: Displaying the source of %s ...
da: Viser kilder %s...

en: Do you really want to delete message(s) from the trash?
da: Vil du virkelig slette meddelelse(r) fra Slettet?

en: Do you really want to delete this action?
da: Vil du virkelig slette denne handling?

en: Do you really want to delete this header?
da: Virklig slette denne hoved linie?

en: Do you really want to delete this template?
da: Vil du virkelig slette denne Skabelon?

en: Do you want to apply the template `%s' ?
da: Vil du benytte skabelon `%s' ?

en: Don't display [...] or (...) at the beginning of subject in summary
da: Vis ikke [...] eller (...) i starten af Emne linien i oversigten

en: Don't popup error dialog on receive error
da: Vis ikke fejlmeddelelse ved fejl

en: Don't receive
da: Modtag ikke

en: Don't use SSL
da: Benyt ikke SSL

en: Done (%d message(s) (%s) received)
da: Hentet (%d meddelelse(r) (%s)

en: Done (no new messages)
da: Ingen nye meddelelser

en: Done.
da: Afsluttet.

en: Down
da: Ned

en: Download all messages on server
da: Hent alle meddelelser fra server

en: Draft
da: Kladde

en: Drafts
da: Kladde

en: E-Mail Address
da: E-post adresse

en: E-Mail address
da: E-post adresse

en: EMail Address
da: E-post adresse

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Addressbook
da: Redigér adressbog

en: Edit Group Data
da: Redigér gruppendata

en: Edit Group Details
da: Redigér gruppendetaljer

en: Edit JPilot Entry
da: Redigér JPilot indtastning

en: Edit LDAP - Select Search Base
da: LDAP Redigér - Suchbasis wählen

en: Edit LDAP Server
da: Redigér LDAP server

en: Edit Person Data
da: Redigér person data

en: Edit Person Details
da: Redigér person detaljer

en: Edit accounts
da: Redigér konti

en: Edit address
da: Redigér adresse

en: Edit folder
da: Redigér mappe

en: Edit vCard Entry
da: Redigér vCard

en: Edit with external editor
da: Redigér med ekstern Editor

en: Empty trash
da: Tøm Slettet

en: Empty trash on exit
da: Tøm Slettet ved afslut

en: Enable coloration of message
da: Benyt farver i meddelelser

en: Encoding
da: Tegnsæt kodning

en: Encrypt message by default
da: Krypter altid meddelelser

en: End of message reached; continue from beginning?
da: Slutnigen af meddelelse nået; fortsæt fra starten?

en: Enter another user or key ID:
da: Indtast anden bruger eller nøgle ID:

en: Enter the argument for the following action:
    (`%%h' will be replaced with the argument)
      %s
da: Indtast parameter for den følgende handling:
    (`%%h' bliver erstattet af handlingen:)
      %s

en: Enter the argument for the following action:
    (`%%u' will be replaced with the argument)
      %s
da: Indtast parameter for den følgende handling:
    (`%%h' bliver erstattet af handlingen:)
      %s

en: Enter the command line to open file:
    (`%s' will be replaced with file name)
da: Indtast kommando til til åbning af fil:
    (`%s' bilver erstattet med fil navn)

en: Error
da: Fejl

en: Error creating ssl context
da: Fejl ved oprettelse af SSL kontext

en: Error occurred while posting
da: Fejl ved afsendelse

en: Error occurred while posting the message to %s .
da: Fejl ved afsendelse af meddelelse til %s .

en: Error occurred while processing mail:
    %s
da: Fejl ved bearbejdning af e-post:
    %s

en: Error occurred while sending the message:
    %s
da: Fejl ved afsendelse meddelelse:
    %s

en: Error reading LDIF fields.
da: Fej ved læsning af LDIF fil.

en: Error verifying the signature
da: Fejl ved verificering af underskrift

en: Example
da: Eksempel

en: Execute
da: Udfør

en: Execute immediately when moving or deleting messages
da: Udfør straks ved flyt eller slet af meddelelse(r)

en: Execute marked process
da: Udfør markéret process

en: Exit
da: Afslut

en: Exit this program?
da: Afslut program?

en: Expand threads
da: Åbn tråde

en: Expired after
da: Udløb efter

en: Export
da: Eksportere

en: Exporting file:
da: Eksporterer fil:

en: Exporting messages from %s into %s...
da: Eksporterer meddelelse fra %s til %s...

en: Extended
da: Udvidet

en: External commands (%s will be replaced with file name / URI)
da: Ekstern editor (%s erstattes af filnavn / URI)

en: External editor command line is invalid: `%s'
da: Sti til ekstern editor er ugyldig: `%s'

en: File
da: Fil

en: File %s doesn't exist
da: Filen %s findes ikke

en: File %s is empty.
da: Filen %s er tom.

en: File Info
da: Fil info

en: File Name
da: Fil navn

en: File Name :
da: Fil navn :

en: File `%s' already exists.
    Can't create folder.
da: Filen `%s' eksisterer allerede.
    Kan ikke oprette mappe.

en: File appears to be Ok.
da: Fil er OK.

en: File does not appear to be JPilot format.
da: Filen er ikke i JPilot format.

en: File does not appear to be a valid address book format.
da: Filen er ikke i korrekt adressebogs format

en: File does not appear to be vCard format.
da: Datei ist nicht im VCard-Format.

en: File doesn't exist or is empty.
da: Fil eksisterer ikke eller er tom.

en: File imported.
da: Fil importeret.

en: File name
da: Fil navn

en: Filter messages on receiving
da: Filtrere meddelelse ved modtagelse

en: Filter on incorporation
da: Filter ved modtagelse

en: Filter setting
da: Filter opsæt

en: Filtering...
da: Filtrering...

en: Find groups:
da: Søg nyhedsgruppe:

en: Find in current message
da: Søg i aktuel meddelelse

en: Find text:
da: Søg tekst:

en: Finish
da: Slut

en: Finished (%d new message(s))
da: Hentet (%d nye meddelelse(r))

en: Finished (no new messages)
da: Ingen nye meddelelser

en: First Name
da: Fornavn

en: Folder
da: Mappe

en: Folder %s is selected
da: Mappe %s er valgt

en: Folder properties
da: Mappe egenskaber

en: Forward
da: Videresend

en: Forward format
da: Videresend format

en: Forward the message
da: Videresend meddelelse

en: Found %s
da: Fundet %s

en: From
da: Fra

en: From:
da: Fra:

en: Full name
da: Fuldt navn

en: GPGME is copyright 2001 by Werner Koch <dd9jn@gnu.org>
da: GPGME er Copyright 2001 Werner Koch <dd9jn@gnu.org>

en: General
da: Generel

en: Generate Message-ID
da: Opret meddelelses ID

en: Get
da: Hent

en: Get all
da: Hent alt

en: Getting messages from %s into %s...
da: Modtager meddelelse fra %s til %s...

en: Getting new messages from %s into %s...
da: Modtager nye meddelelser fra %s til %s...

en: Getting the number of new messages (LAST)...
da: Modtager antal nye meddelelser (LAST)...

en: Getting the number of new messages (STAT)...
da: Modtager antal nye meddelelser (STAT)...

en: Getting the number of new messages (UIDL)...
da: Modtager antal nye meddelelser (UIDL)...

en: Getting the size of messages (LIST)...
da: Modtager antal nye meddelelser (LIST)...

en: GnuPG is not installed properly, or its version is too old.
    OpenPGP support disabled.
da: GnuPG er ike korrekt installeret eller i for gammel version
    OpenPGP ikke mulig.

en: Go to inbox after receiving new mail
da: Gå til Indbakke efter modtagelse af ny post

en: Good signature
da: Underskrift OK

en: Good signature from "%s"
da: God underskrift fra "%s"

en: Grab input while entering a passphrase
da: Overtag indtastning mens adgangssætning indtastes

en: Green
da: Grøn

en: Group
da: Gruppe

en: Group Name
da: Gruppe navn

en: Half page
da: Halv side

en: Header
da: Hoved

en: Header name
da: Hoved navn

en: Header name is not set.
da: Hoved navn ikke opsat.

en: Hidden headers
da: Skulte hoved linier

en: Hostname
da: Host navn

en: IMAP server directory
da: IMAP server sti.

en: IMAP4 authentication failed.
da: IMAP4 godkendelse fejlede.

en: IMAP4 connection to %s has been disconnected. Reconnecting...
da: IMAP4 forbindelse til %s blev afbrudt. Forbinder...

en: IMAP4 login failed.
da: IMAP4-Login fejlet.

en: IMAP4 server is not entered.
da: IMAP4 server ikke angivet

en: If x is set, displays expr
da: Hvis x er valgt vises expr

en: Import
da: Importere

en: Import LDIF file into Address Book
da: Importer LDIF fil til adressebog

en: Importing file:
da: Importerer fil:

en: Inbox
da: Indbakke

en: Incorporate new mail
da: Hent ny post

en: Incorporate new mail of all accounts
da: Hent ny post fra alle konti

en: Incorporation cancelled
da: Hentning afbrudt

en: Input new name for `%s':
da: Nyt navn for `%s':

en: Input password
da: Indtast adgangskode

en: Input password for %s on %s:
da: Indtast adgangskode for %s på %s:

en: Input the name of new folder:
da: Indtast ny mappes navn:

en: Input the name of new folder:
    (if you want to create a folder to store subfolders,
     append `/' at the end of the name)
da: Indtast mappe navn:
    (hvis du vil oprette mappe til undermapper,,
    så afslut navn med `/')

en: Input the new name of folder:
da: Indtast nyt gruppenavn:

en: Insert
da: Indæst

en: Insert automatically
da: Tilføj automatisk

en: Insert file
da: Insæt fil

en: Interface
da: Brugerflade

en: Invalid MIME type.
da: Ugyldig MIME type

en: It's not recommended to use the old style ASCII-armored
    mode for encrypted messages. It doesn't comply with the
    RFC 3156 - MIME Security with OpenPGP.
da: Det anbefales ikke at anvende det gamle ASCII format
    til at kode meddelelser. Derved overholdes RFC-3156 - MIME
    Security med OpenPGP ikke.

en: JPilot
da: J-Pilot

en: KB
da: kB

en: Key ID
da: Nøgle ID

en: Key bindings
da: Tast bindinger

en: LDAP Server
da: LDAP server

en: LDIF Field
da: Vælg LDIF felt

en: LDIF file imported successfully.
da: LDIF fil blev importeret.

en: Last Name
da: Efternavn

en: Last number in dir %s = %d
da: Sidste nummer i sti %s = %d

en: Line space
da: Linie afstand

en: Linewrap
da: Linie deling

en: Literal backslash
    Literal question mark
    Literal opening curly brace
    Literal closing curly brace
da: \
    ?
    {
    }

en: Locked
da: Låst

en: Lookup
da: Overblik

en: MIME Type
da: MIME type

en: MIME viewer command line is invalid: `%s'
da: MIME visnings kommando ugyldig: `%s'

en: Mail address
da: E-post adresse

en: Mail address is not entered.
da: E-post adresse ikke angivet.

en: Mailbox is locked:
    %s
da: Mailbox er låst:
    %s

en: Mailbox setting
da: Mailbox opsætning

en: MainWindow: color allocation %d failed
da: HovedVindue: fejl i farve %d

en: Mark
da: Markér

en: Maximum Entries
da: Max. indtastninger

en: Menu name and command are too long.
da: Menu navn og kommando linie er for lange.

en: Menu name is not set.
da: Menu navn ikke opsat.

en: Menu name is too long.
da: Menu navn er for langt.

en: Menu name:
da: Menu navn:

en: Menu name:
     Use / in menu name to make submenus.
    Command line:
     Begin with:
       | to send message body or selection to command
       > to send user provided text to command
       * to send user provided hidden text to command
     End with:
       | to replace message body or selection with command output
       > to insert command's output without replacing old text
       & to run command asynchronously
     Use:
       %f for message file name
       %F for the list of the file names of selected messages
       %p for the selected message part
       %u for a user provided argument
       %h for a user provided hidden argument
       %s for the text selection
da: Menu navn:
     Benyt / i menu navn for at lave undermenuer.
    Kommando linie:
     Begynd med:
       | for at sende besked eller valg til kommandolinie
       > for at sende brugers tekst til kommand linie
       * for at sende brugers skjult tekst til kommandolinie
     Afslut med:
       | for at erstatte besked eller valg med kommandolinies uddata
       > for at indsætte kommandoens uddata uden at erstatte gl. tekst
       & for at køre kommandoen asynkront
     Benut %f som besked filnavn
       %f er beskedens filnavn
       %F er listen med filnavne i markérede beskeder
       %p er den valgte del af beskeden
       %u er en brugerdefineret parameter
       %h er en skjult, brugerdefineret parameter
       %s er  den markérede del af beskeden

en: Message
da: Meddelelse

en: Message %d is marked
da: Meddelelse %d er markéret

en: Message %d is marked as being read
da: Meddelelse %d er markéret som læst

en: Message %d is marked as unread
da: Meddelelse %d er markéret som ulæst

en: Message %d is set to copy to %s
da: Meddelelse %d er markéret til kopiering til %s

en: Message %d is set to move to %s
da: Meddelelse %d er markéret til flytning til %s

en: Message %s/%d is set to delete
da: Meddelelse %s/%d er markéret til sletning

en: Message %s/%d is unmarked
da: Meddelelse %s/%d er ikke markéret.

en: Message body
    Quoted message body
    Message body without signature
    Quoted message body without signature
    Literal %
da: Meddelelses krop
    Citeret meddelelses krop
    Meddelelses krop uden signatur
    Citeret meddelelses krop uden signatur
    %

en: Message reply/forward format error.
da: Meddelelses svar / videresend fejl.

en: Message: %s
da: Meddelelse: %s

en: Messages
da: Meddelelser

en: Modify
da: Ændre

en: Move Down
da: Ned

en: Move E-Mail Addresses to or from Group with arrow buttons
da: Flyt e-post adresse fra eller til gruppe med pil tasterne

en: Move Up
da: Op

en: NNTP connection to %s:%d has been disconnected. Reconnecting...
da: NNTP forbindelse til %s:%d blev afbrudt. Genforbinder...

en: NNTP server is not entered.
da: NNTP server ikke angivet.

en: Name
da: Navn

en: Name of this account
da: Navn på denne konto

en: Name:
da: Navn:

en: Never
da: Aldrig

en: New
da: Ny

en: New folder
da: Ny mappe

en: New messages will be checked in this order. Check the boxes
    on the `G' column to enable message retrieval by `Get all'.
da: Nye meddelelser bliver testet i denne rækkefølge. Afmærk
    `G'-kolonnen, for at aktivere hentning via `hent alle'.

en: New user, could not save address book files.
da: Ny bruger, kunne ikke gemme adressebogs fil.

en: New user, could not save index file.
da: Ny bruger, kunne ikke gemme index fil.

en: NewFolder
da: NyMappe

en: News
da: Nyheder

en: News server
da: Nyheds server

en: Newsgroup name
da: Nyhedsgruppe navn

en: Newsgroups:
da: Nyhedsgrupper:

en: Next
da: Næste

en: Next unread message
da: Næste ulæste

en: Nick Name
da: Alias

en: No disk space left.
da: Ingen fri disk plads.

en: No labeled message found. Search from the beginning?
da: Ingen markérede meddelelser fundet. Søg forfra?

en: No labeled message found. Search from the end?
da: Ingen markérede meddelelser funder. Søg bagfra?

en: No labeled messages.
da: Ingen markérede meddelelser.

en: No marked message found. Search from the beginning?
da: Ingen markérede meddelelser fundet. Søg forfra?

en: No marked message found. Search from the end?
da: Ingen markérede meddelelser fundet. Søg bagfra?

en: No marked messages.
da: Ingen markérede eddelelser.

en: No more labeled messages
da: Ikke flere markérede eddelelser

en: No more marked messages
da: Ikke flere ulæste meddelelser

en: No more new messages
da: Ikke flere nye meddelelser

en: No more unread messages
da: Ikke flere ulæste meddelelser

en: No new message found. Go to next folder?
da: Ingen nye meddeleleser fundet. Fortsæt til næste mappe?

en: No new message found. Search from the end?
da: Ingen nye meddelelser fundet. Søg fra slutning?

en: No new messages.
da: Ingen nye meddelelser.

en: No public key to verify the signature
da: Ingen offentlig nøgle til verificering af denne underskrift

en: No signature found
da: Underskrift ikke fundet

en: No unread message found. Go to next folder?
da: Ingen ulæste meddeleleser fundet. Fortsæt til næste mappe?

en: No unread message found. Search from the end?
da: Ingen ulæste meddelelser fundet. Søg fra slutning?

en: No unread messages.
da: Ingen ulæste meddelelser.

en: No.
da: Nr.

en: None
da: Ingen

en: None (local)
da: Ingen (lokal)

en: Notice
da: Note

en: Number
da: Nummer

en: Old Sylpheed
da: Gl. Sylpheed

en: Old address book converted successfully.
da: Gammel adressebog konverteret.

en: Old address book converted,
    could not save new address index file
da: Gammel adressebog konverteret,
    men kunne ikke gemme index filen

en: Old address book converted, could not save new address index file
da: Gammel adressebog konverteret men kunne ikke gemme ny index fil

en: On exit
da: Ved afslut

en: Only mark message as read when opened in new window
da: Markér kun meddelelser som læst hvis åbnet i nyt vindue

en: Open first unread message when entering a folder
da: Åbn første ulæste meddelelse ved indgang til mappe

en: Open with
da: Åbn med

en: Opening account edit window...
da: Åbn konto redigérings vindue...

en: Opening account preferences window...
da: Åbner konti egenskaber...

en: Organization
da: Organisation

en: Other
da: Anden

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Overwrite existing file?
da: Overskrive eksisterende fil?

en: POP3 protocol error
da: POP3 protokol fejl

en: POP3 server is not entered.
da: POP3 server ikke angivet.

en: POP3: Deleting expired message %d
da: POP3: Sletter udløben meddelelse %d

en: POP3: Skipping message %d (%d bytes)
da: POP3: Sender meddelelse (%d / %d bytes)

en: Passphrase
da: Adganssætning

en: Password
da: Adgangskode

en: Path
da: Sti

en: Personal address
da: Personlige adresser

en: Personal information
da: Personlige informationener

en: Pick color for URI
da: Vælg farve for URI

en: Pick color for quotation level 1
da: Vælg farve for nivau 1

en: Pick color for quotation level 2
da: Vælg farve for nivau 2

en: Pick color for quotation level 3
da: Vælg farve for nivau 3

en: Pink
da: Rosa

en: Please select a file.
da: Vælg fil.

en: Please select key for `%s'
da: Vælg nøgle for '%s'

en: Please specify address book name and file to import.
da: Indtast adressebog navn og fil til import

en: Preferences for new account
da: Opsæt af ny konto

en: Prefs
da: Opsæt

en: Prev
da: Forrige

en: Print
da: Udskriv

en: Print command line is invalid:
    `%s'
da: Udskriv kommando er ugyldig:
    `%s'

en: Print command line is invalid: `%s'
da: Udskrift kommando er ugyldig: `%s'

en: Privacy
da: Privat

en: Process mark
da: Bearbejder markéring

en: Properties
da: Egenskaber

en: Protocol
da: Protokol

en: Protocol log
da: Protokol log

en: Put deleted messages in
da: Gem slettede meddelelser i

en: Put draft messages in
da: Gem kladde i

en: Put into queue folder and send later
da: Læg i kø og send senere

en: Put sent messages in
da: Gem sendte meddelelser i

en: Queue
da: Kø

en: Queued message header is broken.
da: Hoved ugyldigt på meddelelse i kø.

en: Queued messages
da: Meddeleser i kø

en: Quitting
da: Afslutter

en: Quitting...
da: Afslutter...

en: Quotation mark
da: Citat tegn

en: Quote mark format error.
da: Citat markérings format fejl.

en: Quote message when replying
da: Citat af meddelelse i svar

en: Quoted Text - First Level
da: Citeret tekst - 1. niveau

en: Quoted Text - Second Level
da: Citeret tekst - 2. niveau

en: Quoted Text - Third Level
da: Citeret tekst - 3. nivaur

en: Reading all config for each account...
da: Læs konfiguration for hver konto...

en: Reading configuration for displaying headers...
da: Hent hoved konfiguration...

en: Really delete IMAP4 account `%s'?
da: Virklig slette IMAP4 konto `%s'?

en: Really delete `%s' ?
da: Virklig slette `%s' ?

en: Really delete news account `%s'?
da: Virklig slette nyheds konto `%s'?

en: Really delete newsgroup `%s'?
da: Virklig slette nyhedsgruppe `%s'?

en: Really delete the address(es)?
da: Virklig slette adresse(r)?

en: Really remove the mailbox `%s' ?
    (The messages are NOT deleted from the disk)
da: Virklig slette `%s'?
    (Meddelelser bliver ikke flernet fra disken)

en: Rebuild folder tree
da: Genopbyg mappe træ

en: Rebuilding folder tree...
da: Gendanner mappe træ...

en: Receive
da: Modtag

en: Receive dialog
da: Vis modtag billede

en: Receive size limit
da: Modtagelses størrelse maks.

en: Recipient is not specified.
da: Mangler modtager

en: Records :
da: Poster :

en: Recycle quote colors
da: Genbrug citat farver

en: Red
da: Rød

en: Register
da: Registrere

en: Registered actions
da: Registrerede handlinger

en: Registered templates
da: Registrerede skabloner

en: Remarks
da: Kommentar

en: Remove after
da: Slet efter

en: Remove mailbox
da: Slet mappe

en: Remove messages on server when received
da: Slet meddelelser fra server efter modtagelse

en: Rename folder
da: Omdøb mappe

en: Reply
da: Besvar

en: Reply all
da: Besvar alle

en: Reply button invokes mailing list reply
da: Svar knap starter svar til mail liste

en: Reply format
da: Svar format

en: Reply to all
da: Svar til alle

en: Reply to the message
da: Besvar meddelelse

en: Reply-To
da: Svar til

en: Reply-To:
da: Svar til:

en: Required APOP timestamp not found in greeting
da: Nødvendig APOP tid blev ikke fundet i velkomst

en: Retrieving
da: Modtager

en: Retrieving (%d message(s) (%s) received)
da: Henter (%d meddelelse(r), (%s) hentet

en: Retrieving message (%d / %d) (%s / %s)
da: Modtager meddelelse (%d / %d) (%s / %s)

en: Retrieving messages from %s...
da: Modtager meddelelse fra %s...

en: Retrieving new messages
da: Modtager nu meddelelse

en: SMTP AUTH not available
da: SMTP AUTH ikke tilgænglig

en: SMTP Authentication (SMTP AUTH)
da: SMTP godkendelse (SMTP AUTH)

en: SMTP server (send)
da: SMTP server (afsendelse)

en: SMTP server is not entered.
da: SMTP server ikke angivet.

en: SSL connect failed (%s)
da: SSL forbindelse fejlet (%s)

en: SSL connection using %s
da: SSL forbindelse benytter %s

en: SSL method not available
da: SSL metode ikke tilgænglig

en: SSLv23 available
da: SSLv23 tilgænglig

en: SSLv23 not available
da: SSLv23 ikke tilgænglig

en: Save as
da: Gem som

en: Save sent messages to outbox
da: Gem sendte meddelelser i Sendt

en: Save to draft folder
da: Gem i Kladde

en: Scanning folder %s ...
da: Gennemsøger mappe %s ...

en: Scanning folder %s%c%s ...
da: Gennemsøger mappe %s%c%s ...

en: Scanning folder (%s)...
da: Søger mappe (%s)...

en: Scroll
da: Scrol

en: Search Base
da: Søge base

en: Search Criteria
da: Søge kriterium

en: Search failed
da: Søgning fejlede

en: Search finished
da: Søgning afsluttet

en: Search messages
da: Søg meddelelse

en: Search string not found.
da: Den søgte tekst blev ikke fundet.

en: Select
da: Vælg

en: Select "Check signature" to check
da: Vælg "Check signatur"

en: Select Address Book Folder
da: Vælg adressebog mappe

en: Select JPilot File
da: Vælg JPilot fil

en: Select Keys
da: Vælg nøgle

en: Select LDIF File
da: Vælg LDIF fil

en: Select and rename LDIF field names to import.
da: Vælg og omdøb LDIF felt navne til import

en: Select exporting file
da: Vælg fil til export

en: Select file
da: Vælg fil

en: Select folder
da: Vælg mappe

en: Select importing file
da: Vælg fil til import

en: Select items to be displayed on the summary view. You can modify
    the order by using the Up / Down button, or dragging the items.
da: Vælg de oplysninger, der skal vises i oversigts vindue. Du kan ændre
    rækkefølgen ved at benytte Op / Ned knapperne eller ved at trække med musen.

en: Select key by your email address
da: Vælg nøgle efter e-post adresse

en: Select newsgroups to subscribe.
da: Vælg nyhedsgruppe at abonnere.

en: Select vCard File
da: VCard-Datei wählen

en: Send later
da: Send senere

en: Send message
da: Sende meddelelse

en: Send queued message(s)
da: Sender meddelelse(r) i kø

en: Sending
da: Sender

en: Sending DATA...
da: Sender DATA...

en: Sending EHLO...
da: Sender EHLO...

en: Sending HELO...
da: Sender HELO...

en: Sending MAIL FROM...
da: Sender MAIL FROM...

en: Sending RCPT TO...
da: Sender RCPT TO...

en: Sending message
da: Sende Meddelelse

en: Sending message (%d / %d bytes)
da: Sender meddelelse (%d / %d bytes)

en: Sending message...
da: Sende meddelelse...

en: Sent
da: Sendt

en: Server certificate:
da: Server certifikat:

en: Server for receiving
da: Server til modtagelse

en: Server information
da: Server data

en: Set as default
da: Standard konto

en: Set message colors
da: Angiv meddelelses farve

en: Setting folder info...
da: Indtast mappe information...

en: Setting folder info...
da: Indtast mappe information...

en: Setting summary from message data...
da: Opretter oversigt ud fra meddelelses data...

en: Show all unspecified headers
da: Vis alle uspecificerede hoved linier

en: Show receive dialog
da: Vis modtag billede

en: Show signature check result in a popup window
da: Vis signatur check resultat i separat vindue

en: Show this message next time
da: Vis denne meddelelse igen

en: Sign key
da: Underskrifts nøgle

en: Sign message by default
da: Signer altid meddelelse

en: Signature
da: Underskrift

en: Signature made at %s
da: Underskrift fra %s

en: Signature separator
da: Underskriftsdeling

en: Size
da: Størrelse

en: Sky blue
da: Himmelblå

en: Smooth scroll
da: Blød scroll

en: Socket error.
da: Sokkel fejl.

en: Some composing windows are open.
    Please close all the composing windows before editing the accounts.
da: Der er ny post vinduer åbent.
    Luk alle ny post vinduer inden rettelse af konti.

en: Some errors occurred while getting mail.
da: Fejl ved hentning af e-post.

en: Some marks are left. Process it?
da: Nogle markéringer er tilbage. Bearbejde dem?

en: Some unsent messages are queued. Exit now?
da: Nogle usendte meddelelser i kø. Afslut nu?

en: Sorting summary...
da: Sorterer oversigt...

en: Source dir:
da: Fra sti:

en: Source of the message
da: Meddelelses kilde

en: Specifier
da: Vælger

en: Specify IMAP4 port
da: Angiv IMAP4 port

en: Specify NNTP port
da: Angiv NNTP port

en: Specify POP3 port
da: Angiv POP3 port

en: Specify SMTP port
da: Angiv SMTP port

en: Specify domain name
da: Angiv domæne navn

en: Specify key manually
da: Angiv nøgle manuelt

en: Specify target folder and mbox file.
da: Indtast mål mappe og mbox fil

en: Specify target mbox file and destination folder.
da: Indtast mbox fil og mappe.

en: Standby
da: Vent

en: Step
da: Skrift

en: Store passphrase in memory temporarily
da: Gem  adgangssætning midlertidigt i hukommelsen

en: Subject
da: Emne

en: Subject is empty. Send it anyway?
da: Emne er tom. Send alligevel?

en: Subject:
da: Emne:

en: Subscribe to newsgroup
da: Abonnere nyhedsgruppe

en: Summary View
da: Meddelelses visning

en: Summary display item setting
da: Opsæt oversigt

en: Sylpheed - Folder View
da: Sylpheed - Mappe visning

en: Sylpheed - Message View
da: Sylpheed - Meddelelses visning

en: TLSv1 available
da: TLSv1 tilgænglig

en: TLSv1 not available
da: TLSv1 ikke tilgænglig

en: Template
da: Skabelon

en: Template format error.
da: Skabelon format fejl.

en: Template name
da: Skabelon navn

en: Templates
da: Skabeloner

en: Text
da: Tekst

en: The command
    %s
    has a syntax error.
da: Kommandoen
    %s
    indeholder syntaks fejl.

en: The folder `%s' already exists.
da: Mappen `%s' eksisterer allerede.

en: The mailbox `%s' already exists.
da: Mailbox `%s' eksisterer allerede.

en: The selected action cannot be used in the compose window
    because it contains %%f, %%F or %%p.
da: Den valgte handling kan ikke benyttes i besked vindue
    da det indeholder %%f, %%F eller %%p.

en: This header is already in the list.
da: Denne hoved linie er allerede på listen.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
da: Dette program er distribueret i det håb at det vil være brugbar, men UDEN NOGEN GARANTI; endda selvom programmets SALGBARHED eller BRUGBARHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Læs GNU General Public License for yderligere detaljer.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option) any later version.
da: Dette program er fri software; du kan gendistribuere og / eller ændre det under hensyntagen til GNU General Public License udgivet af Free Software Foundation; enten Version 2, eller (efter dit valg) alle senere versioner.

en: This server requires authentication
da: Dennes server kræver godkendelse

en: Timeout (secs)
da: Timeout (sek)

en: Timestamp syntax error in greeting
da: Tid syntax fejl i velkomst

en: To:
da: Til:

en: Transfer encoding
da: Kodning af overførsel

en: Trash
da: Slettet

en: URI link
da: URI-Link

en: Undo level
da: Fortryd niveauer

en: Unknown SSL method *PROGRAM BUG*
da: Ukendt SSL metode *PROGRAM FEJL*

en: Unread
da: Ulæst

en: Unthreading...
da: Fjerner tråde

en: Untitled
da: Uden titel

en: Up
da: Op

en: Update all local folders after incorporation
da: Opdater alle mapper efter modtagelse

en: Usage: %s [OPTION]...
da: Bruges som: %s [OPTION]...

en: Use ASCII-armored format for encryption
da: Benyt ASCII format til kodning

en: Use SSL for IMAP4 connection
da: Benyt SSL til IMAP4 forbindelse

en: Use SSL for NNTP connection
da: Benyt SSL til NNTP forbindelse

en: Use SSL for POP3 connection
da: Benyt SSL til POP3 forbindelse

en: Use SSL for SMTP connection
da: Benyt SSL til SMTP forbindelse

en: Use STARTTLS command to start SSL session
da: Benyt STARTTLS kommando til at starte SSL session

en: Use clear text signature
da: Benyt klar tekst underskrift

en: Use default GnuPG key
da: Benyt standard GnuPg nøgle

en: Use external program for incorporation
da: Benyt eksternt program til modtagelse af e-post

en: Use external program for sending
da: Benyt eksternt program for afsendelse

en: Use non-blocking SSL
da: Benyt ublokerende SSL

en: User Attributes
da: Bruger egenskaber

en: User ID
da: Bruger ID

en: User ID is not entered.
da: Bruger ID ikke angivet.

en: User or key ID:
da: Bruger eller nøgle ID

en: Value
da: Værdi

en: Warn if there are queued messages
da: Advar ved meddelelser i kø

en: Warning
da: Advarsel

en: Wrap all long lines
da: /_Redigér/Formater _alle lange linier

en: Wrap messages at
da: Del linier ved

en: Wrap on input
da: Del ved indtastning

en: Wrap quotation
da: Del citat linier

en: Writing configuration for displaying headers...
da: Gem hoved konfiguration...

en: Writing summary cache (%s)...
da: Skriver oversigt (%s)...

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
da: Du burde have modtaget en kopi af GNU General Public License med dette program.Hvis ikke, så skriv til Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: [no user id]
da: [ingen bruger ID]

en: `%c' can't be included in folder name.
da: `%c' kan ikke benyttes i mappe navn.

en: `Get all' checks for new messages on this account
da: `Hent alle' henter post fra denne konto

en: another Sylpheed is already running.
da: sylpheed kører allerede.

en: article %d has been already cached.
da: Artikel %d er allerede gemt.

en: bad SMTP response
da: forkert SMTP svar

en: can't append %s to %s
da: kan ikke tilføje %s til %s

en: can't change file mode
da: kan ikke ændre fil mode

en: can't copy %s to %s
da: kan ikke kopiere %s til %s

en: can't copy message %s to %s
da: kan ikke kopiere meddelelse %s til %s

en: can't create %s
da: kan ikke oprette %s

en: can't create lock file %s
da: kan ikke oprette lock fil %s

en: can't create mailbox
da: kan ikke oprette mailbox

en: can't create mailbox: LIST failed
da: kan ikke oprette mailbox: LIST fejlet

en: can't delete mailbox
da: kan ikke slette mailbox

en: can't expunge
da: kan ikke slette

en: can't fetch message %d
da: kan ikke hente meddelelse %d

en: can't find queue folder
da: kan ikke vælge mappe %s

en: can't get envelope
da: kan ikke modtage kovert

en: can't get namespace
da: kan ikke modtage namespace

en: can't get recipient list.
da: Kan ikke åbne modtager liste.

en: can't get xhdr
da: kan ikke modtage XHDR

en: can't get xover
da: kan ikke modtage XOVER

en: can't lock %s
da: kan ikke låse %s

en: can't open mark file
da: kan ikke åbne markéret fil

en: can't open temporary file
da: kan ikke åbne midlertidig fil

en: can't parse envelope: %s
da: kan ikke læse kuvert: %s

en: can't post article.
da: kan ikke sende artikel.

en: can't queue the message
da: meddelelse kan ikke lægges i kø

en: can't read article %d
da: kann ikke læse artikel %d

en: can't read mbox file.
da: Kan ikke læse mbox fil.

en: can't remove the old message
da: kan ikke slette gammel meddelelse

en: can't rename mailbox: %s to %s
da: kan ikke omdøbe mailbox: %s til %s

en: can't retrieve article %d
da: kan ikke modtage artikel %d

en: can't select folder: %s
da: kan ikke vælge mappe %s

en: can't set deleted flags: %s
da: kan ikke sætte slettede flag: %s

en: can't start TLS session
da: kan ikke starte TLS session

en: can't truncate mailbox to zero.
da: kan ikke tømme mailbox.

en: can't unlock %s
da: kan ikke låse %s op

en: can't write to temporary file
da: kan ikke skrive til midlertidig fil

en: characters
da: tegn

en: contains
da: indholder

en: creating IMAP4 connection to %s:%d ...
da: erstelle IMAP4-Verbindung zu %s:%d ...

en: creating NNTP connection to %s:%d ...
da: oprettet NNTP forbindelse til %s:%d ...

en: days
da: dage

en: done.
da: Afsluttet.

en: either AM or PM
da: enten AM eller PM

en: error occurred on SMTP session
da: fejl under SMTP session

en: error occurred on authentication
da: fejl ved godkendelse

en: error occurred while getting LIST.
da: fejl ved modtagelse af LIST.

en: error occurred while getting envelope.
da: fejl ved modtagelse af kuvert.

en: error occurred while getting xhdr.
da: fejl ved modtagelse af XHDR.

en: error occurred while getting xover.
da: fejl ved modtagelse af XOVER.

en: error occurred while retrieving data.
da: fejl ved modtagelse af data.

en: error while imap command: CLOSE
da: fejl ved IMAP kommand: CLOSE

en: error while imap command: EXPUNGE
da: fejl ved IMAP kommand: EXPUNGE

en: error while imap command: STORE %s %s
da: fejl ved IMAP kommando: STORE %s %s

en: every
da: hver

en: failed to write configuration to file
da: kunne ikke gemme konfiguration til fil

en: file %s already exists
da: filen %s eksisterer allerede

en: filtering...
da: filtrering...

en: g_thread is not supported by glib.
da: g_thread er ikke understøttet i glib.

en: generated Message-ID: %s
da: genereret meddelelses ID: %s

en: getting article %d...
da: modtager artikel %d...

en: getting new messages of account %s...
da: modtager nye meddelelser fra konto %s...

en: getting xover %d - %d in %s...
da: modtager XOVER %d - %d i %s...

en: iconv cannot convert %s to UTF-7
da: iconv can ikke konvertere %s til UTF-7

en: iconv cannot convert UTF-7 to %s
da: iconv kan ikke konvertere UTF-7 til %s

en: invalid article range: %d - %d
da: ugyldigt artikel område: %d - %d

en: invalid lock type
da: ugyldig lock type

en: invalid mbox format: %s
da: ugyldigt mbox format: %s

en: invalid xover line: %s
da: ugyldig XOVER linie: %s

en: letters
da: bogstaver

en: mailbox is locked
da: postkasse er låst

en: mailbox is owned by another process, waiting...
da: mailbox hører til anden process, venter...

en: malformed mbox: %s
da: ugyldig mbox format: %s

en: minute(s)
da: minut(er)

en: minute(s)
da: minut(er)

en: moderated
da: modereret

en: no new articles.
da: ingen nye artikler.

en: none
da: ingen

en: pixel(s)
da: punkter

en: procmime_get_text_content(): Code conversion failed.
da: procmime_get_text_content(): Tegnsæt konverteringsfejl.

en: protocol error
da: protokol fejl

en: protocol error: %s
da: protokol fejl: %s

en: queueing message...
da: meddelelse i kø...

en: readonly
da: kun læses

en: second(s)
da: sekund(er)

en: session timeout
da: tid udløbet

en: the abbreviated month name
da: kort måneds navn

en: the century number (year/100)
da: århundrede (år/100)

en: the day of the month as a decimal number
da: dag i måned som tal

en: the day of the week as a decimal number
da: ugedag som tal

en: the day of the year as a decimal number
da: århundrede som tal

en: the full abbreviated weekday name
da: kort ugedags navn

en: the full month name
da: måneds navn

en: the full weekday name
da: Ugedags navn

en: the hour as a decimal number using a 12-hour clock
da: time som tal (12 timers visning)

en: the hour as a decimal number using a 24-hour clock
da: time som tal (24 timers visning)

en: the last two digits of a year
da: de sidste to cifre i året

en: the minute as a decimal number
da: minut som tal

en: the month as a decimal number
da: måned som tal

en: the preferred date and time for the current locale
da: ønsket dato format for nuværende locale

en: the preferred date for the current locale
da: ønsket dato format for nuværende locale

en: the second as a decimal number
da: sekund som tal

en: the src folder is identical to the dest.
da: fra og til mappe er ens.

en: the time zone or name or abbreviation
da: tidszone som navn eller forkortelse

en: the year as a decimal number
da: året som tal

en: unescaped From found:
    %s
da: ukodet Fra fundet:
    %s

en: unknown
da: ukendt

en: use 'flock' instead of 'file' if possible.
da: benyt 'flock' i stedet for 'file' hvis muligt.

en: use also on reply
da: benyt også ved svar

en: writing to %s failed.
da: fejl ved skrivning til %s.
